Relacja ze stażu – Akademia Lech Poznań

Relacja ze stażu – Akademia Lech Poznań
15 listopada 2017 Jakub Śpiegowski

Dzisiaj chciałbym Wam zdać relację ze stażu w Akademii Lech Poznań, który odbyliśmy razem z Michałem w październiku. Spędziliśmy we Wronkach 5 dni. Oglądaliśmy zarówno grupy trenujące i grające właśnie tam, jak i grupy dziecięce w Poznaniu.

Powiem, że atmosfera była naprawdę niesamowita! Trener Rafał Ulatowski, który jest szefem szkolenia Akademii, naprawdę bardzo dobrze “przeprowadził” nas przez staż. Poza nami staż robiło też dwóch trenerów Sandecji Nowy Sącz i dwóch z Jedynki Reda. Harmonogram był bardzo napięty, czasu wolnego praktycznie nie było (starczało go tylko na przerwę obiadową i mecze Ligi Mistrzów wieczorami). Wróciłem bardziej zmęczony niż po obozie z dziećmi… ale było warto!

Pierwszego dnia dostaliśmy szczegółową rozpiskę, harmonogram treningów i meczów. Rozmawialiśmy ponad dwie godziny z trenerem Rafałem Ulatowskim, który później jeździł z nami na kilka treningów i meczów, aby jeszcze sporo rzeczy dopowiedzieć. Na koniec stażu ponownie siedzieliśmy i rozmawialiśmy grubo ponad trzy godziny, mogliśmy dopytywać o wszystko co się działo przez ten tydzień we Wronkach i Poznaniu. Widać, że jest to odpowiednia osoba, na odpowiednim miejscu! Poświęca się Akademii w 100%.

Mieliśmy też okazję wziąć udział w wewnętrznym szkoleniu Akademii. Większość trenerów była otwarta na rozmowy. Zostawali z nami po treningach i odpowiadali na wszystkie pytania. Zarówno trenerzy we Wronkach jak i w Poznaniu. Trener Krystian Borowy (rocznik 2010) rozmawiał ze mną blisko godzinę po zakończeniu treningu, gdzie męczyłem go pytaniami o wiele szczegółów, a na koniec sam spytał o feedback i o moje wrażenia z treningu.

Więcej szczegółów na temat samej Akademii, szkolenia i trenerów znajdziecie poniżej. Ponieważ w trakcie stażu poprosiłem czytelników PNDD o pytania dotyczące Akademii postanowiłem, że cała relacja będzie miała taką właśnie formę – pytanie i odpowiedź. Część z nich zadawali trenerzy na naszym profilu facebookowym, a część dopisałem sam.

Zapraszam do lektury!

Jak dostać się na taki staż?

O tym trener Rafał Ulatowski mówił w podcaście Ekstra Trener. Akademia chętnie przyjmie wszystkich trenerów, którzy obecnie uczęszczają na kursy UEFA A lub wyższe. Oczywiście droga dla trenerów na kursach UEFA B i niższych też nie jest zamknięta.

Trzeba się po prostu trochę mocniej postarać i trafić do odpowiednich osób. Można napisać maila do klubu z prośbą o skierowanie do szefa szkolenia, czyli wspomnianego trenera Rafała Ulatowskiego.

W jakim wieku wprowadzona jest selekcja zawodników?

Selekcja ma miejsce od samego początku! Najmłodszym rocznikiem w Akademii Lecha Poznań jest rocznik 2010, czyli żak młodszy (U8). Wcześniej dzieci uczęszczają na zajęcia do Lech Poznań Football Academy. Zdecydowana większość dzieci z pierwszego rocznika Akademii przechodzi wcześniej przez LPFA. Do grupy trenującej pod szyldem Lecha Poznań zostaje przyjętych tylko 20 zawodników.

Jednym z zadań trenerów żaków jest obserwacja zawodników z innych klubów. Można powiedzieć, że selekcja i skauting są prowadzone nieustannie przez trenera danego rocznika. Po ukończeniu każdego sezonu może dojść do zmian w składzie personalnym.

Jak wygląda organizacja w najmłodszym roczniku?

Tak jak wspomniałem najmłodszy rocznik to grupa U8. Rocznik ten podzielony jest na dwie grupy – A i B. Obie grupy liczą po 10 zawodników, na których przypada 2 trenerów (pierwszy trener i trener asystent). Pierwszy rocznik (2010) w Akademii ma więc 20 zawodników i 4 trenerów.

Bardzo mi się taki stan rzeczy podoba. Jeden trener przypada na 5 zawodników, efektywność treningu jest naprawdę wysoka! Taka liczebność pozwala też na dużą indywidualizację treningu i umożliwia trenerom poprawę wielu szczegółów i detali.

Jak często trenują dzieci w Akademii?

Rocznik 2010 (U8) ma zajęcia dwa razy w tygodniu i trwają one 90 minut. Rocznik 2009 i 2008 (U9 i U10) trenuje 3 razy w tygodniu po 90 minut. Roczniki 2007, 2006 i 2005 trenują 3 razy w tygodniu, ale już po 105 minut.

Warto dodać, że grupa żaka starszego (U9) jest jeszcze podzielona na dwie grupy, a roczniki 2008-2005 (U10-U13) trenują już jako jedna grupa.

Wszystkie te grupy mają zajęcia na boisku przy ul. Bułgarskiej zaraz obok INEA Stadion.

A co ze starszymi rocznikami?

Zawodnicy w wieku trampkarza znajdują się w momencie przełomowym. Te grupy trenują już 5 razy w tygodniu (gdy mówimy o standardowym mikrocyklu). Akademia Lecha Poznań ma dwie grupy trampkarzy (rocznik 2003/2004, U15). Jedna z nich trenuje nadal w Poznaniu. Druga grupa, wybrani zawodnicy, przenoszą się już do Wronek.

Zawodnicy z grup U15, U17, U19 znajdujących się we Wronkach mieszkają w tamtejszym internacie i wszyscy chodzą do jednej szkoły. Zarówno szkoła, jak i internat, znajdują się tuż obok obiektów treningowych Akademii. Jest to boisko główne i duży plac treningowy mieszczący prawie 2 boiska, salka fitness, siłownia i oczywiście całe zaplecze (biura, szatnie, magazyny). Tam trenuje grupa U19 i drużyna rezerw.

Grupa U15 i U17 trenuje na obiektach znajdujących się w Popowie (3 km od internatu we Wronkach). Na zawodników zawsze 30 minut przed treningiem czeka specjalnie podstawiony autobus, którym przemieszczają się na boiska. Na miejscu znajdziecie pełnowymiarowe boisko naturalne i sztuczne. Poza tym jest także ogromny plac treningowy, który pomieściłby prawie 2 boiska pełnowymiarowe.

Czy model szkolenia młodzieży nawiązuje do modelu gry pierwszego zespołu?

Nie. Akademia ma własną filozofię i długoletni program szkolenia nad którym pracuje sztab ludzi. Rotacja trenerów w ekstraklasowym zespole uniemożliwia takie podejście. Każdy trener pierwszego zespołu ma inną wizję gry i swoje metody. Akademia nie może zmieniać za każdym razem swojego systemu szkolenia i dostosowywać go do pierwszego trenera.

Szkolenie w Akademii Lecha Poznań opiera się na fundamentach gry. Pierwsze elementy fundamentów są wprowadzane już w najmłodszych rocznikach. Oczywiście wiąże się to wszystko z 4 fazami gry (atakowania, bronienia oraz przejście atak-obrona i obrona-atak). Wszystkie grupy mają przygotowany roczny plan szkolenia, którego trzymają się trenerzy. Wszystko rozpisane jest bardzo szczegółowo. Dobór środków pozostaje już w gestii trenerów.

Jak wyglądają same treningi?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że trening przygotowany jest dużo wcześniej! Trenerzy są na boisku kilkadziesiąt minut przed treningiem i przygotowują plac do zajęć. Nieważne czy trenował rocznik 2010 czy rocznik 2002, wszystko było odpowiednio rozstawione dzięki czemu trening przebiegał bez zbędnych przestojów i chaosu. Każda jednostka jest dobrze przemyślana i zorganizowana.

Podczas treningów we Wronkach z zawodnikami pracuje cały sztab ludzi. Celowo piszę sztab, bo na boisku jest zawsze trener, drugi trener, trener bramkarzy i trener od przygotowania motorycznego oraz fizjoterapeuta. Pozwala to na pełną indywidualizację treningu. Często 2-3 zawodników pracowało indywidualnie na boku (np. wracając po kontuzji).

Trenerzy naprawdę w niewielkim stopniu ingerują w działania zawodników podczas gry! Zarówno na treningu jak i podczas meczu. Przekazują swoje wskazówki przed grą i w przerwach. Zawodnicy sami mają szukać najlepszych rozwiązań i uczyć się na popełnianych błędach.

Treningi opierają się przede wszystkim na grach. Zarówno w Poznaniu jak i we Wronkach. Choć nikt nie zapomina tutaj o podstawach i ćwiczeniach (lub zabawach wśród najmłodszych). Oglądaliśmy trening w formie zabawowej nawet w grupie U17.

Jaki jest główny cel Akademii?

Najważniejszym celem Akademii jest wprowadzenie zawodników do pierwszego zespołu, czyli „tworzenie” profesjonalnych piłkarzy. Jednak mocno dba się także o aspekty pozasportowe, wychowanie dobrych ludzi. Niestety większość z nich nie przebije się do pierwszego zespołu (mimo szkolenia naprawdę na najwyższym poziomie), więc klub ma to także na uwadze. Być może część z tych chłopców zwiąże się mocno z klubem w innej roli. Na przykład zdecydują się zostać trenerami lub fizjoterapeutami.

Kiedy zaczynają stosować analizy wideo?

Analiza wideo jest praktykowana we wszystkich grupach trenujących we Wronkach, czyli U15, U17 i U19. Nie zauważyłem kamer na meczach młodszych drużyn trenujących w Poznaniu, tam analiza wideo pojawia się sporadycznie, w razie potrzeby. Na harmonogramie treningowym analiza jako stały punkt pojawia się tylko w tych najstarszych grupach.

Jak wygląda praca trenerów?

Trenerzy we Wronkach pracują na „pełen etat” w klubie, szkole i internacie. Są praktycznie cały dzień z zawodnikami lub w klubowym biurze. Poza prowadzeniem treningów mają czas na przygotowanie treningów, omówienie spraw bieżących i analizę wideo.

Pierwsi trenerzy ze wszystkich roczników mają zebrania raz w tygodniu, gdzie omawiają poprzedni i następny tydzień. Oczywiście trenerzy U15+ we Wronkach z trenerem Rafałem Ulatowskim, a trenerzy młodszych grup w Poznaniu z trenerem Amilcarem Carvalho. Szefem szkolenia Akademii jest trener Rafał Ulatowski i on czuwa nad funkcjonowaniem całej Akademii, zarówno we Wronkach jak i w Poznaniu. Większość czasu spędza jednak na obiektach we Wronkach. Amilcar Carvalho jest dodatkowo koordynatorem szkolenia i szefem działu metodologii w grupach Poznańskich.

Oczywiście wszyscy trenerzy odpowiadają za treningi i rozwój swoich grup oraz, tak jak wspomniałem, za ciągły skauting młodych zawodników.

Wszystko zorganizowane jest tak, aby trenerzy specjalizowali się w konkretnej kategorii wiekowej, a raczej w grupie „rozgrywkowej”. Trenerzy odpowiadają za grupy grające w piłkę 5-, 7-, 9- i 11-osobową. Dlatego każdy trener zazwyczaj pracuje rok lub dwa z jednym zespołem i zmienia drużynę. Piszę zazwyczaj, ponieważ model ten cały czas jest dopracowywany.

Nie słyszałem nic o skautingu trenerów. Odpowiada za to trener Rafał Ulatowski. Aby dostać się jako szkoleniowiec do Wronek najpierw trzeba przejść przez Akademię w Poznaniu.

Jak wygląda rozwój trenerów w Akademii?

To jest część, która bardzo, ale to bardzo mi się podoba. Uważam, że inwestycja w ludzi i edukacja trenerów to najlepszy sposób na rozwój akademii, klubów oraz szkolenia w Polsce i na świecie. Akademia Lecha Poznań robi to bardzo dobrze!

Wszyscy trenerzy Akademii mają 6 razy w roku szkolenie z zakresu rozwoju osobistego, prowadzone przez firmę Edu Sport. 2 razy w roku (raz na rundę) organizowane jest duże szkolenie, w poprzednim sezonie 3-dniowe szkolenie prowadził Raul Olivieira (periodyzacja taktyczna, Portugalia). Natomiast tygodniowe szkolenie wewnętrzne prowadzone było przez trenera Marka Wanika. Poza tym raz w miesiącu odbywa się małe wewnętrzne szkolenie dla trenerów Lecha Poznań. We wrześniu wykład o grze ofensywnej prowadził sam Nenad Bjelica (trener pierwszego zespołu), a w październiku zajęcia dotyczące gry defensywnej poprowadził Rene Poms (drugi trener pierwszego zespołu).

Mieliśmy przyjemność uczestniczyć właśnie w tym małym szkoleniu prowadzonym przez Rene Pomsa. Trwało ono 2 godziny, gdzie trener omawiał zagadnienia taktyczne w grze defensywnej, pokazywał przykłady z gry pierwszego zespołu (filmy), a później zademonstrował wszystko na boisku z udziałem 4 chłopców z drużyny U19 (ćwiczenia wprowadzające do omawianego stylu gry).

Jest też oczywiście Lech Conference, w którym udział biorą wszyscy trenerzy Akademii.

Jak widzicie jest tego naprawdę dużo. Uważam, że Akademia ma to zorganizowane wzorowo! Do tego dochodzą jeszcze spotkania trenerów, rozmowy, analizy i ciągłe wyciąganie wniosków. Gdyby tylko każda akademia i każdy klub tak mocno stawiał na edukację trenerów (oczywiście w miarę możliwości finansowych/organizacyjnych) to byłoby idealnie. Sami zresztą jako PNDD chcemy prowadzić wiele takich szkoleń i inicjatyw dla trenerów pracujących z dziećmi, bo jesteśmy pewni, że edukacja trenerów to podstawa sukcesu!

Podsumowanie

Akademia Lecha Poznań to naprawdę najwyższa półka! Wszystko jest zorganizowane profesjonalnie, a ludzie są największym kapitałem klubu. Dlatego tak mocno dba o nich szef szkolenia. My też mieliśmy szansę poznawać te struktury i funkcjonowanie Akademii przez 5 dni. Jest wiele rzeczy, których nie da się przetransferować do siebie (choćby ze względu na budżet czy obiekty), ale jest też wiele aspektów i rozwiązań, które każdy z nas mógłby wprowadzić u siebie. Jak się uczyć to od najlepszych! Dla mnie największymi plusami są:

  • jasno wyznaczony cel Akademii,
  • szczegółowo zaplanowany plan szkolenia,
  • bazowanie na relacjach międzyludzkich i budowanie prawdziwego zespołu,
  • nastawienie na rozwój i edukację trenerów, ciągłe szkolenia,
  • chęć dzielenia się tą wiedzą i rozwiązaniami ze stażystami,
  • liczebność grup i ilość trenerów przypadających na zespół.

Zobaczcie, że większość z tych rzeczy tak naprawdę możemy przenosić na swój grunt, nawet do mniejszych miejscowości. Bo jasne cele i plan szkolenia opracować małymi krokami może każdy z nas. Inwestować w trenerów i relacje, budować dobry zespół może większość z nas.

Edukacja i rozwój trenerów też nie powinien być problemem. Jeśli budżet jest mały to chociaż raz w roku warto zamówić szkolenie dla trenerów albo po prostu kupić bilety w cenie hurtowej na dobrą konferencję. To nie są kosmiczne pieniądze, a tak jak pisałem uważam, że jest to klucz do sukcesu!

Można też przecież organizować regularne spotkania trenerów, może nie co tydzień, ale chociaż raz w miesiącu? Spotkać się w swoim gronie i rozmawiać na temat szkolenia w klubie. Można nawet motyw przewodni takiego spotkania zawsze wyznaczyć.

Warto, warto, zdecydowanie warto się inspirować i uczyć od lepszych od nas! Nie szukać wymówek i usprawiedliwień, a starać się dać tyle ile można i szukać adekwatnych do możliwości rozwiązań.

Jeśli macie jakieś pytania lub chcecie abym jakiś temat rozwinął to piszcie śmiało w komentarzach. Odpowiem na pewno!

6 komentarzy

  1. Karol 7 lat temu

    Cześć. Mógłbyś zaprezentować przykładowe środki treningowe ze stażu ?

    • Autor
      Jakub Śpiegowski 7 lat temu

      Postaram się coś wrzucać w formie wpisów. Mówiąc szczerze to nie ma nic odkrywczego w samych środkach. Można powiedzieć, że trenuje się tak jak wszędzie. Tylko jest bardzo dobra organizacja, zwracanie uwagi na wiele szczegółów, trenerzy bardzo dobrze przygotowani i wszystko zaplanowane od A do Z.

  2. Kamil 7 lat temu

    Pytanie techniczne: Budżet Akademii tzn.
    -Ile wynosi całościowy budżet ?
    – ilu jest zatrudnionych trenerów ?
    – ilu zawodników ?
    – Jakie składki ?
    – ile obiektów i ile one kosztują ? (utrzymanie)

    • Autor
      Jakub Śpiegowski 7 lat temu

      Nie dopytywaliśmy o budżet. Wiem, że jest to kilka procent z budżetu pierwszego zespołu, ale bez szczegółów. Trenerzy we Wronkach są zatrudnieni na “cały etat”, a w grupach Poznańskich nie mam pewności, ale jako praca dodatkowa większość raczej. Sładek nie ma, zawodnicy nic nie płacą. Ile kosztuje utrzymanie obiektów nie mam pojęcia.

  3. Tata piłkarza 7 lat temu

    Jak zwykle fajny tekst! Czytałem już o Akademii Lecha wielokrotnie, ale zawsze warto dowiedzieć się czegoś nowego, tym bardziej, że robią to bardzo dobrze.

    • Autor
      Jakub Śpiegowski 7 lat temu

      Dzięki! Fakt robią naprawdę dobrą robotę!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

11 + = 14