Grubo ponad rok temu zrobiłem wpis wprowadzający do treningu szybkości w piłce nożnej. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji się z nim zapoznać to zapraszam tutaj:
Szybkość w piłce nożnej – wprowadzenie.
Krótkie przypomnienie – w przypadku piłki nożnej ćwiczenia organizujemy tak, by były podobne strukturalnie do zadania startowego, czyli do meczu. Czym te ćwiczenia powinny się więc charakteryzować?
- Krótkie odcinki biegu,
- zrywy,
- krótkie przyspieszenia,
- częste zmiany tempa i kierunku biegu,
- szybkość reakcji,
- szybkość z piłką.
Podstawy już za nami, więc bez zbędnego przedłużania czas na kilka zabaw i ćwiczeń kształtujących szybkość, dostosowanych pod trening piłki nożnej.
ĆWICZENIA W PARACH
1. Zawodnik A wykonuje bieg tyłem bez piłki, przodem do zawodnika B. Zawodnik B podrzuca piłkę, gdy ta upadnie na ziemię zawodnik A wykonuje obrót i przyspieszenie. Zmiana ról.
2. Zawodnik A porusza się w miejscu bez piłki, przodem do zawodnika B. Zawodnik B podrzuca piłkę w stronę zawodnika A, który odgrywa ją głową w wyskoku, wykonuje obrót i przyspieszenie. Zmiana ról.
3. Zawodnik A porusza się w miejscu bez piłki, zawodnik B stoi 1-2 metry za nim z piłką. Gdy zawodnik B uderzy piłkę przed siebie i minie ona zawodnika A to on musi jak najszybciej złapać piłkę. Potem zamieniają się rolami.
Oczywiście możesz wymyślić wiele modyfikacji tych ćwiczeń. Różne ustawienia, bieg ze zmianą kierunków, odegranie w rożny sposób, dołożyć sygnał dźwiękowy itp.
ZABAWA “PAPIER, KAMIEŃ, NOŻYCE”
Dzieci dobierają się w pary. Grają w tradycyjne “papier, nożyce, kamień”. Osoba, która wygra ucieka i musi dobiec do jednej z piłek, a druga osoba próbuje ją złapać zanim to zrobi. Powtarzamy kilka razy.
ZABAWA “CZĘŚCI CIAŁA + PIŁKA”
Dzieci dobierają się w pary. Stoją blisko siebie, twarzą w twarz, piłka leży na ziemi, między nimi. Stopy są “przyklejone” do ziemi. Trener mówi różne części ciała (np. nos, kolano, brzuch) i dzieci muszą się wtedy za nie łapać. Gdy trener powie “piłka” dzieci muszą położyć podeszwę na piłce. Kto pierwszy to zrobi ma jeden punkt.
ZABAWA “LEWA I PRAWA BURTA”
Dzieci ustawione na jednej linii, jeden za drugim twarzą do trenera. Po bokach są oznaczone dwie “burty”, najlepiej oznaczyć je kolorami za pomocą talerzyków. Trener pokazuje talerzyk koloru “burty” i wtedy dzieci musza jak najszybciej biec do niej i wrócić na swoje miejsce. Stosujemy różne modyfikacje np.
- komenda głosowa (wywołanie koloru) lub pokazanie koloru za pomocą talerzyka,
- dzieci ustawione przodem lub tyłem do trenera (tyłem, muszą spojrzeć przez bark na sygnał trenera),
- dzieci muszą biec do przeciwnej burty niż trener wywoła/pokaże,
- trener jednocześnie wywołuje i pokazuje kolor burty, zadaniem dzieci jest bieg do pokazanego koloru.
Jak widzisz można kształtować szybkość w formie zabaw, rywalizacji, w ćwiczeniach w parach. Nie musza to być tylko indywidualne ćwiczenia i biegi. Osobiście praktycznie na każdym treningu wykorzystuję jedną z zabaw na kształtowanie szybkości, która w przypadku piłki nożnej jest niezwykle istotna. Ponadto w dużej części zabaw po prostu staram się wplatać elementy szybkości, np. czas reakcji i zróżnicowana reakcja w zależności od bodźca.
Chcesz zapytać o szczegóły treningu szybkości? Masz jakieś wątpliwości, uwagi lub pytania? Chętnie odpowiem na wszystkie w komentarzu, więc pisz śmiało!
3 komentarze
-
Witam, planowane sa inne posty z innymi zdolnościami motorycznymi? Najbardziej interesuje mnie siła i gibkość 🙂
-
Cześć! Na dzień dzisiejszy nie ma takich planów. Nie wyklucza to jednak takiego cyklu – w końcu PNDD jest dla trenerów, więc jeśli będzie zainteresowanie to stworzymy! 😉
-
-
od pół roku chodzę na siłownie i straciłem na szybkości a jako PO jest mi to bardzo potrzebne. Co z indywidualnymi ćwiczeniami?