Zabawa MAŁE WYSEPKI to propozycja na rozgrzewkę dla najmłodszych. Po ostatnim szkoleniu, Better Way – Rozwój motoryczny młodych piłkarzy, postanowiłem przygotować zabawę rozwijającą fundamentalne umiejętności ruchowe. Jest to zabawa bieżna, skoczna, w której doskonalimy orientację przestrzenną, zwinność oraz równowagę (koordynacja i stabilizacja).
Ilustracja wykonana w ProTrainUp
ORGANIZACJA
Zabawa bez piłek. Stożki ustawione w rozsypce po całym polu. Najlepiej, by stożków było o 3-4 więcej niż zawodników. Wszyscy zawodnicy ustawiają się obok stożków – jeden zawodnik przy jednym stożku. Uwaga – jeśli masz wystarczającą liczbę obręczy to zdecydowanie lepiej nadadzą się do tej zabawy i posłużą za “wysepki”. Ja niestety nie mam, dlatego opisuję zabawę ze stożkami.
PRZEBIEG
Dzieci utrzymują równowagę stojąc na jednej nodze tuż obok stożka (lub w obręczy), czyli naszej tytułowej “małej wysepki”. Na sygnał trenera “hop” ich zadaniem jest jak najszybciej przebiec do innego wolnego stożka i ponownie stanąć na jednej nodze tuż obok niego. Oczywiście stajemy na zmianę na lewej i prawej nodze utrzymując równowagę przez przynajmniej 5 sekund. Po kilku powtórzeniach tego podstawowego zadania dokładamy jeszcze skoki. Teraz na sygnał trenera dzieci muszą przeskoczyć obunóż przez dwie wysepki i ponownie znaleźć wolny stożek, przy którym stają na jednej nodze. Zabawę kończymy także w wyspiarskim klimacie – zbieramy stożki poruszając się jak kraby (podpór tyłem). Każdy ma przynajmniej jeden stożek na brzuchu i przynosi go do trenera.
WSKAZÓWKI/UWAGI
Bardzo prosta, można powiedzieć wręcz banalna zabawa, a mimo to sprawiła wiele radości dzieciom. Poruszamy się tutaj biegając, skacząc i utrzymujemy równowagę. Ponadto doskonalimy orientację przestrzenną oraz zwinność (zmiany kierunków biegu bez piłki z reakcją na bodziec – inne dzieci i wolne wysepki). Na koniec wzmocnienie całego tułowia poprzez kraby. Idealne rozpoczęcie treningu piłkarskiego dla dzieci!
Oczywiście możesz modyfikować sposoby poruszania się między wysepkami lub pozycje stabilizacyjne podczas przebywania na niej. Możliwości są nieograniczone dzięki czemu dostosujesz zabawę do swoich potrzeb i możesz wszechstronnie przygotować dzieci do zajęć.
Modyfikacje, które możesz zastosować:
- zmiana bodźca z dźwiękowego na wzrokowy (np. zamiast “hop” podniesiona ręka lub stożek),
- zmiana sposobu poruszania się,
- zmiana pozycji stabilizującej przy wysepce,
- inne zadanie dodatkowe między wysepkami,
- przebiegnięcie na wysepkę o innym kolorze niż ten przy której staliśmy,
- ograniczenie liczby wolnych stożków lub dołożenie presji czasu (np. tylko 5 sekund na zmianę wyspy),
- rywalizację (np. kto szybciej lub liczba stożków o 1 mniejsza od liczby zawodników i zadanie dodatkowe),
- dołożenie piłek i prowadzenie między wyspami.
Najmłodsze dzieci (4-5 lat) spokojnie poradzą sobie z podstawową wersją tej zabawy. Jak widzisz modyfikacji i utrudnień jest tyle, że spokojnie może posłużyć Ci też jako rozgrzewka w starszych grupach. Mówiąc szczerze sam mam zamiar wypróbować ją w grupie trampkarzy (dzieci w wieku 12-13 lat).
Chętnie poznam też Twoje modyfikacje tej zabawy – jeśli masz ciekawe pomysły to śmiało napisz do nas w komentarzach lub na maila: jakub@pilkanoznadladzieci.pl
2 komentarze
-
Super zabawa tez napewno w paru odmianach zastosuje ja u 12
Nastolatków 🙂 pozdrawiam-
Autor
Dzięki! Też miałem okazję prowadzić ją w grupie 12- i 13-latków, sprawdziła się tak samo dobrze!
-