Zabawa “Mamy tyle wspólnego”

Zabawa “Mamy tyle wspólnego”
30 maja 2017 Jakub Śpiegowski

Zabawa MAMY TYLE WSPÓLNEGO. Znalazłem ją na stronie Piotra Nowaka – wychowaniefizyczne.net. Od razu bardzo mi się spodobała! Wiedziałem, że spodoba się także dzieciom. Koncentrujemy się przede wszystkim na kontroli i prowadzeniu piłki oraz orientacji przestrzennej. Mało tego, jest to świetna zabawa integracyjna, ponieważ wymaga komunikacji i interakcji między dziećmi. Podobne zabawy to “imiona” “numerowanka”.

Ilustracja wykonana w ProTrainUp

ORGANIZACJA

Każde dziecko ma piłkę. Wszyscy ustawiają się w rozsypce na wyznaczonym polu. Jego wielkość zależy od ilości ćwiczących. Nie potrzebujesz żadnego dodatkowego sprzętu.

PRZEBIEG

Dzieci prowadzą piłkę swobodnie po wyznaczonym polu. Na sygnał trenera dzieci próbują dobrać się w pary lub trójki według wywołanego kryterium. Chodzi tutaj oczywiście o elementy wspólne, na przykład ten sam kolor butów! Jeśli pracujesz z najmłodszymi i dzieci nie mają takich samych strojów to sprawa jest banalnie prosta. Możesz wywołać:

  • ten sam kolor butów,
  • ten sam kolor spodenek,
  • ten sam kolor koszulek,
  • ten sam kolor getr/skarpetek.

Tyle wystarczy. Sprawa się komplikuje jeśli dzieci chodzą na trening w strojach klubowych i wszyscy mają te same kolory ciuchów! Ja mam własnie taką sytuację i musiałem trochę pokombinować, by przeprowadzić tą zabawę! Wykorzystałem takie kryteria:

  • ten sam kolor butów,
  • ten sam wzrost,
  • ten sam kolor wlosów,
  • ten sam rozmiar buta (porównywanie stóp wyszło ekstra).

Możesz też zastosować komendę typu “ten sam miesiąc urodzin” tylko pamiętaj, że nie każdy 5-latek wie w jakim miesiącu obchodzi urodziny (serio!). Dlatego tego typu komendy radzę zostawić dla troszkę starszych grup.

Po każdym sygnale trener sprawdza czy dzieci dobrze się dobrały i daje znak do dalszego prowadzenia piłki. Gdy skończą Ci się pomysły możesz śmiało powrócić do wywołanej już wcześniej komendy. Dzieci mają wtedy szansę dobrać się w parę z inną osobą niż za pierwszym razem.

WSKAZÓWKI/UWAGI

Zabawę możesz przeprowadzić zarówno z piłkami jak i bez piłek. Dzieci naprawdę świetnie się przy niej bawią, a przy dobrych komendach i podejściu trenera jest też sporo śmiechu! Napisałem w przebiegu, że dzieci dobierają się w pary lub trójki, ale jest to elastyczne założenie. Możesz też nie ograniczać liczebności grupy i wszystkie dzieci z tym samym kolorem koszulek stają razem.

Zabawa MAMY TYLE WSPÓLNEGO to świetny sposób na doskonalenie kontroli i prowadzenia piłki. Może też być ogólnorozwojowym początkiem zajęć (gdy przeprowadzisz ją bez piłek). Ponadto pracujemy nad poprawą orientacji przestrzennej i komunikacją miedzy zawodnikami.

Możesz być pewien, że zabawa spodoba się dzieciom! Uwielbiają stawać razem z kolegami i porównywać kolory swoich koszulek czy butów albo sprawdzać czy są tego samego wzrostu. Daj znać w komentarzach jeśli wymyśliłeś inne ciekawe komendy lub modyfikacje tej zabawy.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

20 − 15 =