Zabawa “Piłkarski Żużel”

Zabawa “Piłkarski Żużel”
9 sierpnia 2014 Jakub Śpiegowski

zabawa zuzel pilkarski[button color=”green” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”samewindow” ]ZABAWA “PIŁKARSKI ŻUŻEL”[/button]

Bardzo prosta zabawa dla najmłodszych. Przede wszystkim ustawiamy owalny tor (jak na zdjęciu), im starsze dzieci tym może być dłuższy. Doskonalimy prowadzenie piłki.

Trener wyznacza 2-4 dzieci, które stają na torze w jednej linii. Ich zadaniem jest po sygnale jak najszybciej pokonać cały tor prowadząc piłkę – zrobić jedno okrążenie. Piłkę prowadzimy w dowolny sposób, szybko się poruszamy i utrzymujemy piłkę przy nodze. Oczywiście im młodsze dzieci, tym tempo będzie mniejsze. Ważne, by podkreślać, że piłka ma być blisko nogi i gdy komuś ucieknie za daleko od pachołków to “odpada z wyścigu”. Po przebiegnięciu całego okrążenia zmieniamy zawodników na kolejne 2-4 osoby.

Reszta drużyny w tym samym czasie robi wskazane przez trenera zadanie. Może to być żonglerka, wykonywanie jakiegoś zwodu czy jakiekolwiek inne ćwiczenie z piłkami. Jeśli grupa jest mała to osoby nie biorące udziału mogą ćwiczyć w środku toru (tak jak na zdjęciu). Przy liczniejszej grupie lepiej ustawić tor na jednej połowie, a wszystkie dzieci na drugiej połowie, by przez przypadek nie uciekła im piłka i nie przeszkodziły w wyścigu. Idealnie, gdy prowadzicie grupę w 2 osoby, wtedy jeden trener może prowadzić “żużel piłkarski”, a drugi inne zadanie z resztą grupy.

Zasady są banalnie proste, więc śmiało możesz wykorzystywać zabawę już U-5/U-6. Oczywiście im starsza grupa tym większe tempo i zwracamy uwagę na lepszą kontrolę piłki. Możesz też zwiększać tor czy określać sposób prowadzenia piłki.

Testuj zabawę “piłkarski żużel” i daj znać jeśli przyjdą Ci ciekawe pomysły na jej urozmaicenie!

0 komentarzy

 1. Mateusz Grygorowicz 7 lat temu

  Cześć. Wczoraj na swoim treningu z dziećmi od U-5 do U-7 stworzyłem zajęcia pt ” “ŚWIAT KIEROWCY”. Podczas powitania zapytałem się dzieci, jaki jest ich ulubiony samochód? Odpowiedzi były niesamowicie wyczerpujące. Po takim wstępie dzieci są już bardzo podekscytowane do działania. Zamieniłem ich w kierowców.:)
  Wplotłem 2 ćwiczenia zaczerpnięte z portalu: PIŁKARSKI ŻUŻEL I SAMOCHODY
  1) SAMOCHODY- idealna zabawa do nauczania prowadzenia i techniki. Śmiało można dodać więcej garaży, które mieszczą np po 5 osób. Osoba która nie zdąrzy wjechać do garażu wykonuje zadanie dodatkowe. Przydatność ćwiczenia oceniam od 1-5. Dla mnie 5+
  2) PIŁKARSKI ŻUŻEL – super rywalizacja. Powoduje,że dzieci po 2 lub 3 wykonaniu zadania, kontrolują szybkość i piłkę co w tym wieku jest high skills:) Trzeba zwrócić uwagę na prowadzenie piłki dalszą nogą! Dzieci chcąc wygrać używają swojej dominującej stopy. Każdy wyścig punktujemy i sumujemy wszystkie wyścigi. Osoby w środku dostają dodatkowe zadanie, jednak kontrola nad ich wykonaniem + kontrola żużla jest trochę ciężka.Przydatność: 3,5+

  Już w sobotę testuję kolejne opowiadania treningowe. Wstawię w najbliższym czasie swoje propozycje. Pozdrawiam FA Mateusz Grygorwicz-Gdańsk Południe

  • Jakub Śpiegowski 7 lat temu

   Cześć Mateusz! Dzięki za wyczerpujący komentarz, ciekawe pomysły i modyfikacje z Twojej strony! Co do Żużla mam podobne odczucie – najlepiej sprawdziłaby się ta zabawa gdy masz asystenta na treningu. Jedna osoba czuwa nad np. żonglerką, a druga zabiera po kilku zawodników na żużel.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

12 − = 11