Zabawa “Poszukiwacze skarbów”

Zabawa “Poszukiwacze skarbów”
7 września 2016 Jakub Śpiegowski

Zabawa “Poszukiwacze skarbów” to bardzo prosta zabawa, którą możecie wykorzystać już w najmłodszych grupach. Poradzą sobie z nią nawet 4-latki. W zależności od wybranej modyfikacji poprawiamy sprawność ogólną lub prowadzenie piłki. Jako skarby możesz wykorzystać piłki, stożki czy oznaczniki.

Ilustracja wykonana w ProTrainUp

ORGANIZACJA

Podziel grupę na dwa równoliczne zespoły i ustaw ich na przeciwległych końcowych liniach pola zabawy. Za linią końcową ustaw piłki, to one są “skarbami”. Piłek musi być więcej niż zawodników, by uniknąć pustych przebiegów. Wielkość pola zależy od wieku dzieci, jest to dość intensywna zabawa, więc proponuję ok. 10-15 metrów dla najmłodszych.

PRZEBIEG

Dzieci mają swoje “skarby” za plecami. Ich zadaniem jest zgromadzić jak najwięcej skarbów. Aby to zrobić muszą przebiec na drugą stronę pola i zabrać skarby drugiej drużyny, a następnie przynieść je do swojej “bazy” / “skrzyni”. Można brać tylko jedną piłkę na raz! Na sygnał końcowy trenera wszyscy siadają na ziemi i liczymy kto ma więcej skarbów. Najlepiej zrobić kilka rund tej zabawy.

Możesz wyznaczyć sposób poruszania się dzieci. Zamiast zwykłego biegu mogą poruszać się na czworaka, w podskokach czy wykonując dane ćwiczenie. Kolejną odmianą będzie prowadzenie piłki nogą zamiast noszenie jej w rękach.

WSKAZÓWKI/UWAGI

Przy licznej grupie za skarby mogą posłużyć także stożki i oznaczniki. Ważne, by skarbów było zdecydowanie więcej niż dzieci. Unikniesz wtedy pustych przebiegów i oczekiwania dzieci na skarb. Oczywiście tylko przy odmianie, w której nosimy skarby w rękach. Jest to dość intensywna zabawa, dzieci biegają jak najszybciej w jedną i drugą stronę. Pamiętaj więc, by robić krótkie rundy i kilka przerw na liczenie skarbów. Następnie wyrównaj ich ilość i przejdź do kolejnej rundy. Jeśli zdecydujesz się na poruszanie konkretnym sposobem lub wykonywanie ćwiczenia po drodze to możesz skrócić odległość, którą dzieci muszą pokonać w zabawie.

Pamiętaj, trening najmłodszych to przede wszystkim zabawy ogólnorozwojowe z dodatkiem i elementami piłki. Dzieci dopiero się z nią oswajają i takie zabawy jak “Poszukiwacze skarbów” są niezbędne w treningu maluszków.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

− 3 = 1