Zabawa “Tam i z powrotem”

Zabawa “Tam i z powrotem”
23 listopada 2014 Jakub Śpiegowski

Wiem, że informacje w internecie są ulotne. Często też nie chce Nam się zapoznawać z wpisem jeśli jest zbyt rozległy. Dlatego od dziś wszystkie zabawy, gry i ćwiczenia będą umieszczane według schematu ilustracja + krótki opis, a dopiero niżej znajdziesz kilka zdań z moimi podpowiedziami odnośnie przeprowadzenia zabawy.

Szukasz nowej zabawy – po prostu zapisz zdjęcie główne wpisu i gotowe, Twój zbiór powiększa się o kolejną pozycję. Chcesz dowiedzieć się więcej – przewiń stronę niżej i przeczytaj mój opis.

Proste? Mam nadzieję, że ten schemat przypadnie Ci do gustu. Daj znać koniecznie co sądzisz o tej zmianie! Napisz komentarz pod tym wpisem lub wyślij mi maila. PNDD tworzę dla Ciebie, więc każda uwaga jest dla mnie cenna.

Zabawa - Tam i z powrotem OPIS

[button color=”blue” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”samewindow” ]ZABAWA “TAM I Z POWROTEM”[/button]

Wyznacz 4 linie na boisku. Pierwsza to linia startowa, na której ustawiają się dzieci z piłkami. Kolejne trzy to kolorowe linie. Kolory określ talerzykami lub wykorzystaj linie na sali gimnastycznej. Każda linia oczywiście innego koloru, np. niebieska, żółta i czerwona.

Zadaniem dzieci jest prowadzić piłkę do linii o wywołanym przez Ciebie kolorze, po czym muszą wykonać zwrot i wrócić jak najszybciej na linię startową. Tytułowe tam i z powrotem. Koniecznie podkreśl przy tej zabawie, że piłkę trzeba prowadzić blisko nogi, by dobiegając do linii spokojnie móc zawrócić. Po obrocie można już przyspieszyć.

Oczywiście w zależności od wieku i umiejętności grupy możesz określić sposób prowadzenia piłki czy konkretny zwrot. Może to być zatrzymanie piłki podeszwą i przetoczenie jej w tył u najmłodszych. Może to być zwrot zewnętrzną czy wewnętrzną częścią stopy.

Ja osobiście w pierwszych powtórzeniach daję dzieciom dowolność zarówno w prowadzeniu jak i zwrotach, patrzę jak sobie radzą i dopiero dodaje swoje uwagi i podpowiadam im jak to robić. Jeszcze lepiej jest spytać dzieci np. “jak myślicie czemu nie udało się zawrócić na czerwonej linii, a piłka uciekła daleko do przodu?”. Dzieciaki dobrze kombinują i dochodzą do rozwiązań. Dopiero później określam sposób wykonania zwrotu z piłką i pokazuję jak go poprawnie wykonać.

Pamiętaj, by dzieci prowadziły piłkę blisko nogi i możliwie często jej dotykały. Podkreśl, by przy zawracaniu nie zatrzymywały piłki, lecz wykonywały zwrot w ciągłym ruchu, kontrolując piłkę.

Na koniec chciałbym gorąco poprosić Cię o aktywność! Tak, o aktywność! Nie boję się powiedzieć tego wprost – robię to dla trenerów, czyli między innymi dla Ciebie. Każdy komentarz zwrotny, uwaga czy słowo uznania daje mi moc do działania! Im więcej mam mocy tym więcej znajdziesz tutaj materiałów. Chyba warto? 🙂
Z góry dzięki!

7 komentarzy

  1. Widzewek 10 lat temu

    Ćwiczenie proste, można ćwiczyć też samodzielnie co jest ważne. Cenne są ćwiczenia które można wykonać też “pod blokiem” bo przecież trening to dużo za mało. W tym ćwiczeniu dla młodszych dzieci warto rzeczywiście zrobić kolorowe wyraźne linie/czapeczki itp co pozwli łatwo zrozumieć dzieciom do którego punktu mają biec. Dla starszych wprowadza się element rywalizacji ale trzeba pilnować aby prowadzili piłkę a nie kopali ja do przodu i gonili.

    • Jakub Śpiegowski 10 lat temu

      Dzięki! Faktycznie ważny jest trening tzw. “nieformalny”, gdzieś kiedyś czytałem, że ćwiczenia wykonywane przez dzieci poza treningiem to może być nawet 80% efektów! W końcu trener pokazuje drogę i widzi się z dziećmi ile? 2-3 godzinki w tygodniu? Większość czasu dzieci natomiast spędzają z piłką na podwórku, ogrodzie czy boisku.

      Element rywalizacji w starszych – jak najbardziej! Wtedy dopiero mają radochę z mogłoby się wydawać banalnej zabawy.

  2. pczibuk 10 lat temu

    myślę, ze dobrym sposobem by podopieczni prowadzili piłkę a nie kopali jej do przodu jest użycie zamiast linii gwizdka, mogliby reagować na sygnał i wtedy robić zwrot … kto za daleko kopnie nie dokona szybko zwrotu i na drugi raz będzie starał się kontrolować piłkę

    albo ustawić talerzyki różnokolorowe i stanąć naprzeciwko ćwiczących i pokazywać/mówić kolory przy których mają zawrócić

    • Jakub Śpiegowski 10 lat temu

      Odmiana z gwizdkiem – jak najbardziej, dobry pomysł! Można dodać jeszcze ograniczone pole i po gwizdku poza wykonaniem zwrotu trzeba przyspieszyć i uciec z pola zabawy.

      Co do talerzyków różnokolorowych to właśnie tak wykonuję tą zabawę. Linie określam 3 różnymi kolorami i mówię np. “czerwony”.

      Dzięki za uwagi! 🙂

  3. Jakub Śpiegowski 10 lat temu

    Edytowałem lekko opis, bo faktycznie nie podkreśliłem, że każda linia ma mieć inny kolor, co słusznie wypatrzyli Widzewek i pczibuk 😉 Dzięki Trenerzy!

    • pczibuk 10 lat temu

      skoro sobie życzysz dyskusji to nie ma sprawy 🙂 myślę że różne warianty zabawy “Tam i z powrotem” wrzucisz w kolejnym newsletterze … pozdr

Pingbacks

  1. […] 3. Simple but not easy – blog Piłka nożna dla dzieci […]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

29 − = 22