Zabawa “Rekin i rybki”

Zabawa “Rekin i rybki”
3 maja 2017 Jakub Śpiegowski

Zabawa REKIN I RYBKI to jedna z ulubionych zabaw moich podopiecznych! Maluchy ją uwielbiają, bo jest banalnie prosta, mogą się wyszaleć, no i ma prosty wierszyk. Tak, dobrze widzisz! Wierszyk!

Doskonalimy tutaj przede wszystkim prowadzenie piłki, ale także drybling, orientację przestrzenną oraz szybkość z piłką. Rozwijamy też sprawność ogólną poprzez małe zadania dodatkowe, ale o tym za chwilę w opisie zabawy.

Część z Was może już znać tą zabawę, ponieważ pojawiła się ona w naszej publikacji “Zbiór konspektów dla piłkarskich przedszkolaków (U6)”.

zabawa rekin i rybki ilustracjaTakie ilustracje możesz wykonać w Unicoach Creator lub w Unicoach.

ORGANIZACJA

Każde dziecko ma piłkę. Wszyscy uczestnicy zabawy ustawiają się na jednej linii końcowej wyznaczonego pola. Oczywiście z piłką przy nodze. Trener ustawia się na środku tego pola. Dzieci to rybki, a trener jest rekinem.

PRZEBIEG

Zabawę rozpoczynamy prostym wierszykiem. Trener mówi “Rybki, rybki płyńcie przez morze!”, a dzieci odpowiadają “Rekinie, rekinie nie złapiesz nas!”. Po czym dzieci ruszają. Ich zadaniem jest jak najszybciej przeprowadzić piłkę na drugi koniec wyznaczonego pola. Trener próbuje złapać przebiegające dzieci. Kto zostanie złapany musi wykonać proste zadanie ruchowe, na przykład dwa pajacyki lub jeden raz padnij-powstań i może dalej biec. Trener może poruszać się po całym polu zabawy i złapać dziecko w dowolnej chwili.

Gdy wszyscy dotrą do końcowej linii trener rozpoczyna kolejną rundę wierszykiem, a dzieci ponownie mu odpowiadają. I tak za każdym razem! Zadanie powtarzamy przynajmniej 8-10 razy. Przypominam wierszyk:

Trener: “Rybki, rybki, płyńcie przez morze!”
Dzieci: “Rekinie, rekinie nie złapiesz nas!”

WSKAZÓWKI/UWAGI

Siłą tej zabawy jest prostota. Wystarczą dwie linie, piłki i gotowe. Dodatkowo wierszyk mocno zwiększa zaangażowanie dzieci, od razu pojawiają się uśmiechy od ucha do ucha! Nie bój się, dzieci nie będą miały żadnego problemu z zapamiętaniem wierszyka, wystarczy mała próba generalna “na sucho” przed rozpoczęciem zabawy i gotowe.

Zabawa REKIN I RYBKI to świetny sposób na doskonalenie prowadzenia piłki i dryblingu. Poza tym dzieci wykonują zadanie na pełnej szybkości i z aktywnym przeciwnikiem – trenerem. Taka forma gwarantuje masę zabawy, uśmiechy i pełne zaangażowanie.

Co ciekawe zabawa sprawdza się także w starszych grupach! Wypróbowałem ją nawet w grupie 8-9 latków i wypowiadając wierszyk mieli jeszcze większe uśmiechy na twarzy niż 5-6 latki!

Przypominam, że zabawę “rekin i rybki” oraz wiele innych ciekawych zabaw znajdziesz w naszym zbiorze konspektów!

Wypróbuj zabawę na treningu i daj znać w komentarzach jak poszło! Jestem przekonany, ze dzieciom się spodoba!

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

43 + = 50