Zabawa “Schrony”

Zabawa “Schrony”
19 lipca 2014 Jakub Śpiegowski

Zabawa Schrony

Każdy zawodnik ma piłkę i prowadzi ją w wyznaczonym polu. Trener w narożnikach pola ustawia ze stożków cztery kwadraty, każdy innego koloru. Są to tytułowe “schrony”.

Na sygnał zadaniem dzieci jest poprowadzić piłkę do “schronu” o wywołanym przez trenera kolorze. Trzeba zrobić to jak najszybciej i zatrzymać piłkę stopą. Dzieci mogą prowadzić piłkę w dowolny lub wyznaczony sposób, a po schowaniu się  w “schronie” zatrzymać piłkę w dowolny sposób lub zatrzymać piłkę i wykonać zadanie wyznaczone przez trenera, np. przeskoki na piłce czy zwód.

Najmłodsze grupy mogą wykonać tą zabawę najpierw bez piłek, tak by zrozumiały dobrze zasady. Dopiero potem możemy dołożyć piłkę. Przy starszych grupach możemy natomiast zabawę utrudniać poprzez pokazywanie kolorowych stożków zamiast słownej komendy. Dzieci wtedy będą musiały jednocześnie prowadzić piłkę i cały czas obserwować trenera. Dodatkowo można wyznaczyć zadanie do wykonania dla ostatniego zawodnika, który dobiegnie do wyznaczonego kwadratu, tak by prowadzili piłkę jak najszybciej.

W grupach, które doskonale już sobie radzą z tym zadaniem możemy wprowadzić grupową rywalizację. Dzielimy dzieci na 2-4 zespoły. Najszybszy zespół zdobywa jeden punkt i powtarzamy zadanie kilka razy. Ewentualnie możemy odwrócić sytuację i zespół, który jako ostatni ustawi się w “schronie” dostaje dodatkowe zadanie do wykonania.

Jak widzisz zabawa jest banalnie prosta i możesz ją stosować nawet w najmłodszych przedszkolnych grupach, a dzięki wielu modyfikacjom także w starszych grupach.

Wypróbuj zabawę na treningu, pochowaj się w “schronach” ze swoimi podopiecznymi i podziel się wrażeniami po treningu. Może masz pomysł na inne modyfikacje tej zabawy?

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

− 6 = 1