Zabawa “Szybki matematyk”

Zabawa “Szybki matematyk”
10 sierpnia 2016 PNDD

Początek treningu jest momentem, gdzie dzieci są mocno pobudzone. Dlatego właśnie ten moment warto wykorzystać na zabawę bieżną – moja propozycja to szybki matematyk. W tej zabawie ćwiczymy ogólną sprawność fizyczną, a przede wszystkim zwinność i szybkość. Zadanie matematyczne jest urozmaiceniem, które stymuluje umysł do podjęcia właściwego wyboru w jak najkrótszym czasie.

ORGANIZACJA

Dzieci dobierają się w pary. Ustawiamy minimum 3, maksymalnie 5 różnych kolorów czapeczek lub pachołków. Dzieci ustawione są naprzeciwko siebie ok 3 metry od ustawionych przedmiotów. Na początku trener określa  wartość matematyczną każdego z czapeczek/pachołków od 0 do 4.

PRZEBIEG

Na sygnał dźwiękowy trenera określający wybrany numer, zawodnicy mają za zadanie jak najszybciej pobiec, dotknąć  odpowiedni numer i wrócić na swoje miejsce. Osoba, która jako pierwsza wykona zadanie otrzymuje 2 punkty, druga osoba 1 punkt. Utrudnieniem tej zabawy jest wprowadzenie zadań matematycznych. Trener na głos określa zadanie matematyczne np: 2+1. Zawodnicy w tym momencie muszą policzyć w głowie wynik i pobiec do odpowiedniego pachołka. Możesz także dać zawodnikom piłkę i jednocześnie doskonalić prowadzenie piłki.

WSKAZÓWKI/UWAGI

Przeprowadziłem tą zabawę podczas treningu z dwójką chłopców w wieku 6 lat. Gdybyś chciał zorganizować ją w większej grupie analogicznie potrzebujesz większej ilości sprzętu i miejsca. Możesz też zorganizować dzieci w zespoły np. 2 osobowe i startują oni na zmianę. Idealnie byłoby posiadać pachołki z naklejonymi cyframi. Możesz też przygotować kartki z wydrukowanymi cyframi. Wtedy bez problemu podołają nawet najmłodsi.

Tym prostym sposobem doskonalimy ogólną sprawność fizyczną w formie zabawy i rywalizacji, a póżniej także prowadzenie piłki. Zachęcam Cię do stosowania i eksperymentowania z tą zabawą. Pobudza nie tylko ciało, ale także umysł. Jak zawsze zachęcamy do dzielenia się swoimi propozycjami podobnych zabaw.. Piszcie w komentarzach lub na maila: mateusz@pilkanoznadladzieci.pl

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

− 2 = 2