
Zabawa “ucieczka” to bardzo prosta zabawa doskonaląca prowadzenie piłki, orientację przestrzenną oraz zwroty. Ponadto możesz ją bardzo łatwo zmodyfikować i popracować także nad innymi elementami, na przykład nad strzałami. Bez problemu przeprowadzisz ją już w najmłodszych grupach U5-U6. Sprawdzi się też u starszych, nawet U9-U10.
ORGANIZACJA
Każde dziecko ma piłkę i prowadzi ją w dowolny sposób po wyznaczonym z talerzyków polu. Poza polem zabawy ustaw bramki – dwie (jak na ilustracji) lub cztery (z każdej strony pola). Bramki ustaw przynajmniej 6-8 metrów od pola.
PRZEBIEG
Dzieci prowadzą piłkę w dowolny sposób po wyznaczonym polu, często zmieniając kierunki. Na hasło trenera “ucieczka” muszą jak najszybciej uciec z pola zabawy, czyli wyprowadzić i zatrzymać piłkę tuż za polem z talerzyków. To jest najprostsza i początkowa wersja tej zabawy. Później oczywiście możesz stopniowo utrudniać zabawę, w zależności od grupy wiekowej zastosuj nawet kilka utrudnień na jednym treningu. Mogą to być:
Trener mówiąc hasło jednocześnie pokazuje, na którym boku pola należy stanąć.
Po zatrzymaniu piłki należy ją zostawić i znaleźć inną wolną (na innym boku pola).
Nie można pobiec do najbliższej linii, przy haśle zmieniamy kierunek i biegniemy na przeciwną stronę pola.
Na każdym boku pola musi stać przynajmniej 3 zawodników.
Po opuszczeniu pola strzelamy piłką do bramki (dowolny bok i bramka przy nim).
Jak wyżej, ale wychodzimy przez bok i uderzamy na bramkę wskazaną przez trenera.
WSKAZÓWKI/UWAGI:
Zwróć uwagę, by dzieci prowadziły piłkę po całym polu, a nie tylko przy linii bocznej, by jak najszybciej opuścić pole. Możesz stosować punkty i nagradzać najszybszych lub stosować zadania ruchowe dla tych, którzy opuścili pole na końcu. Nigdy nie stosuję tylko podstawowej wersji tej zabawy. Zawsze, po najprostszej formie, przechodzę do minimum 1 lub 2 utrudnień/modyfikacji z tych wymienionych powyżej. Polecam w każdej grupie wiekowej. Odpowiednio ją przeprowadzając i modyfikując będzie atrakcyjna zarówno dla 5 latka, jak i 8-9 latka.
Jak zawsze zachęcam do komentowania zabawy pod wpisem. Daj znać jak poszło, gdy prowadziłeś “ucieczkę” na treningu. Jeśli stosujesz inne ciekawe utrudnienia/modyfikacje tej zabawy to koniecznie się nimi podziel!