Zabawa “Wyspa krabów”

Zabawa “Wyspa krabów”
22 czerwca 2016 Michał Stolarski

Przedstawiam kompleksową zabawę “wyspa krabów” doskonalącą sprawność ogólną, podania, prowadzenie piłki, drybling, orientację przestrzenną i komunikację wśród dzieci. Tylko od Ciebie zależy, na jakim elemencie będziesz chciał skupić się najbardziej. Możliwości urozmaicenia tej zabawy jest naprawdę wiele – łącznie ze zmianą nazwy! Nieco więcej powiem o tym na końcu tego wpisu we wskazówkach.

ORGANIZACJA

Połowę uczestników zabawy „zamień w kraby” poruszające się w podporze tyłem po „wyspie”, czyli w wyznaczonym przez Ciebie polu. Pozostałym dzieciom rozdaj po jednej piłce na parę.

PRZEBIEG

Zadaniem dzieci jest poruszanie się po wyspie w taki sposób, żeby „kraby” nie przechwyciły piłki. Mogą to robić poprzez uciekanie z piłką przy nodze lub podając piłkę do partnera. W momencie przechwycenia piłki przez kraba następuje zmiana – tracący piłkę stają się krabami, natomiast przechwytujący robią wszystko by jej nie stracić.

WSKAZÓWKI/UWAGI:

Powyższy wariant tej zabawy jest dla dzieci potrafiących już chociaż w minimalny sposób poruszać się z piłką przy nodze. Chcąc doskonalić podania wprowadź założenie np. max 3-4 kontaktów z piłką lub daj hasło, że „piłka parzy” i trzeba jak najszybciej ją podać. Doskonaląc komunikację zachęcaj maluchy do ciągłego podpowiadania sobie przy wychodzeniu na pozycję. W grupach początkujących pomiń podział na pary i daj każdemu uciekającemu piłkę. Spowolnienie dzieci odbierających poprzez zamianę ich w kraby daje  maluchom możliwość ucieczki przed kolegą (co jednocześnie od razu wywołuje uśmiech na ich twarzach i poczucie satysfakcji z udanej ucieczki ;)). Z drugiej strony zamiana w kraba nie jest dla dzieci żadną karą, ponieważ uruchamia ich wyobraźnię i wyzwala chęć zabawy. Kraby nie są jedyną możliwością do spowolnienia odbierających. Mogą być to np. żaby, wilki, niedźwiedzie itp. Zabawa zmieni wtedy nazwę na „wyspę żab” lub „ucieczkę przed wilkami”. Ważne, żeby poprzez odpowiednią formę ruchu odbierający mieli trudniej.

Jak widzisz zabawa jest naprawdę wszechstronna i można doskonalić w niej wiele różnych elementów. Najważniejsze byś wybrał 1-2, na których najbardziej Ci zależy i na nich się skupił.

Masz może pomysł na ciekawą modyfikację? Podziel się nią w komentarzach!

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

− 9 = 1