Zabawa “Znajdź i złap”

Zabawa “Znajdź i złap”
5 lipca 2016 PNDD

Zabawa “znajdź i złap” to idealna zabawa na początku treningu. Jest to moment, gdzie dzieci są mocno pobudzone. Przez zajęciami witają się z kolegami, trenerem, wygłupiają się przed innymi, mają chwilę dla siebie z piłką. Myślę, że tak wygląda obraz wielu najmłodszych grup piłkarskich. Dlatego właśnie ten moment warto wykorzystać na zabawę bieżną!

ORGANIZACJA

Ustaw pole do zabawy z czterech pachołków tworząc prostokąt. Podziel grupę na dwa równe zespoły. Każdy zawodnik dobrany jest w parę, czerwony z niebieskim. Ustawienie zespołów jak na rysunku. Zawodnicy czerwoni – goniący, odwróceni są plecami do zawodników niebieskich – uciekających.

PRZEBIEG

W momencie, gdy czerwoni są odwróceni plecami do pola zabawy, zawodnicy z drużyny niebieskiej mogą zmienić miejsce w szeregu.  Na sygnał trenera zadaniem uciekających jest przebiegnięcie na drugą stronę pola, natomiast goniący odwracają się, szukają wzrokiem swojego kolegi z pary i próbują  go złapać. Możesz zastosować punktację, czyli punkt za złapanie kolegi lub wyznaczyć zadanie dodatkowe, które wykonują złapane osoby. Zmiana ról następuje po 4 rundach.

WSKAZÓWKI/UWAGI

W zabawie powinno brać udział minimum 4, a maksymalnie 10 zawodników. Oczywiście im więcej dzieci tym większe pole zabawy. Gdy masz więcej niż 10 zawodników możesz wyznaczyć na przykład 2 osobne pola. Jest to na tyle ważne, aby dzieci miały szansę kogoś złapać i przy tym się z nikim nie zderzyć.  Zabawę najlepiej stosować od kategorii  ŻAK. Utrudnieniem zabawy jest wprowadzenie piłek dla uciekających. Muszą wtedy oni przeprowadzić i zatrzymać piłkę na drugiej stronie pola zabawy. Goniący mają wtedy łatwiejsze zadanie, a uciekający trudniejsze. Zabawa na pewno będzie wtedy bardzo atrakcyjna.

Jak Wam się podoba taka zabawa? Według mnie jest to doskonała zabawa bieżna na początek treningu, w której doskonalimy orientację przestrzenną, szybkość (głównie czas reakcji) oraz zwody ciałem (bez piłki) lub prowadzenie (z piłkami). Dodatkowo daje masę radości dzieciom w momencie złapania czy udanej ucieczki!

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

− 3 = 4