Organizacja turnieju – o tym musisz pamiętać!

Organizacja turnieju – o tym musisz pamiętać!
5 lutego 2020 Jakub Śpiegowski

Dzisiaj postanowiłem stworzyć wpis inny niż zazwyczaj. Nie będę poruszał kwestii treningowych, szkoleniowych i trenerskich. Zamiast tego chciałbym poruszyć temat organizacji turnieju. Kiedyś pisałem już na ten temat TUTAJ, ale skupiłem się przede wszystkim na sportowej części turnieju oraz na szkoleniowym aspekcie rozgrywek. Dziś zajmiemy się całą otoczką organizacyjną.

Dziś mam dla Ciebie obszerną checklistę (listę kontrolną) z rzeczami, które trzeba przygotować na turniej.

Ten wpis ma Ci posłużyć jako ściąga do organizacji turnieju. Jeśli będziesz chciał zorganizować swój turniej to wystarczy, że pobierzesz tę listę, odhaczysz punkt po punkcie i będziesz przygotowany do przeprowadzenia dobrego pod kątem organizacyjnym turnieju.

Pobierz checklistę TUTAJ lub zapoznaj się z nią poniżej.

Wydruki – pamiętaj o:

  1. Nazwy klubów i herby do naklejenia na drzwi szatni.
  2. Harmonogram godzinowy turnieju na ścianę/drzwi/tablicę.
  3. Plakat informacyjny o turnieju.
  4. Plakat 18 zasad dla rodziców-kibiców.
  5. Taśma klejąca przeźroczysta do przywieszenia wydruków.
  6. Pakiet wydruków dla trenerów:
    • – regulamin turnieju,
    • – harmonogram meczów,
    • – lista zawodników (do uzupełnienia z numerami),
  7. Faktury (jeśli kluby wpisowe opłaciły przelewem i zażyczyły sobie fakturę).

Dzięki tym rzeczom wszyscy będą odpowiednio doinformowani – trenerzy, rodzice, kibice i każda inna osoba. Trener otrzymuje pakiet, gdzie wszystko ma dokładnie opisane, a pozostałe osoby mogą zapoznać się z planem imprezy zawieszonym na drzwiach wejściowych, na trybunach czy na ścianie w korytarzu.

Dodatkowo rzeczy takie jak herby na drzwiach szatni czy plakaty na ścianach pokazują profesjonalne przygotowanie i dbałość o szczegóły. Tworzą dobrą atmosferę!

Stolik sędziowski – pamiętaj o:

  1. Trenerzy na stolik sędziowski i do pomocy organizacyjnej (2-3 osoby).
  2. Tablica wyników / zegar (jeśli jest na hali).
  3. Dwa stoły.
  4. Nagłośnienie (głośniki i mikrofony).
  5. Zapasowe baterie do mikrofonu lub drugi mikrofon naładowany.
  6. Harmonogram meczów i kartki do notowania (nagrody indywidualne, wyróżnienia).

Kluczowe są tutaj przynajmniej dwie “ogarnięte” osoby.

Jedna, która trzyma mikrofon, wyczytuje strzelców, autorów pięknych akcji czy bramkarzy po dobrych interwencjach z dodatkowym sportowym komentarzem. Ta osoba zapisuje też strzelone bramki, wyniki i typy do nagród indywidualnych oraz pilnuje harmonogramu wyczytując drużyny, które powinny szykować się do kolejnego meczu.

Druga osoba wpiera prowadzącego, pomaga przy dokumentach, jest zabezpieczeniem, gdy trenerzy drużyn zgłaszają się z problemem / prośbą (np. pytają o wodę, obiady, potrzebują medyka czy czegokolwiek innego). Może też obsługiwać tablicę wyników, pilnować czasu, szykować nagrody w trakcie ostatniego meczu.

Jedzenie / kącik gastronomiczny – pamiętaj o:

  1. 2-3 stoły na kącik gastronomiczny / sklepik z jedzeniem.
  2. 2-3 stoły na miejsce dla osób jedzących obiad / przekąski (może być dostęp do stołówki szkolnej).
  3. Ciepły posiłek (zupa / spaghetti).
  4. Własne wypieki, ciasta przygotowane przez rodziców.
  5. Owoce (banany, jabłka, mandarynki).
  6. Inne jeśli mamy sklepik (soki, przekąski itp.).
  7. Kawa, herbata, cukier, mleko.
  8. Podgrzewacz lub 2 czajniki.
  9. Papierowe talerzyki / tacki i kubeczki jednorazowe.
  10. Woda – zgrzewki (dla zawodników).

Wodę i owoce zawsze udostępniamy za darmo. Co zrobisz z resztą to zależy od Ciebie. Możecie zapewnić darmowy kącik gastronomiczny, gdzie zawodnicy i rodzice mogą skosztować kawałek ciasta, napić się herbaty i wybrać owoce. Możecie też przygotować mały sklepik z większym wyborem “produktów”. Najlepiej tych zdrowych.

Jeśli turniej jest dłuższy to musisz pomyśleć także o ciepłym posiłku. My zazwyczaj zamawiamy zupę pomidorową dla wszystkich zawodników, trenerów i organizatorów. Można też zamówić spaghetti. To są moi “faworyci” jeśli chodzi o ciepły poczęstunek, zdrowo i smacznie. Podczas turniejów letnich, na boiskach, można też spotkać się z grillem i kiełbaskami.

Niektóre obiekty mają już bufety na hali lub zamawiają na takie wydarzenia zdrowe “food trucki” (np. z sokami, zdrowymi przekąskami).

Część sportowa – pamiętaj o:

  1. Sędzia / sędziowie.
  2. Opieka medyczna (medyk).
  3. Piłki / piłki futsalowe.
  4. Oznaczniki (2 kolory, jeśli drużyny mają ten sam kolor koszulek).
  5. Bramki (jeśli potrzeba np. do gry na 2 równoległych boiskach).
  6. Zabezpieczenie bramek (o ile potrzeba np. bramki 3 x 1,55 można przyblokować workami z piaskiem na hali lub śledziami na trawie).

Oczywiście część sportowa jest najważniejsza. Odpowiednia ilość zawodników na boisku, jedno boisko na 6 zespołów lub dwa równoległe boiska jeśli zespołów jest więcej. Liczy się też system rozgrywek i podejście trenerów. O tym wszystkim pisałem już wcześniej po turnieju Juventus Cup TUTAJ i opisują rozgrywki Pierwsza Piłka TUTAJ, nie będę więc się powtarzał.

Musisz jednak pamiętać o wszystkim co potrzebne do prawidłowego i bezpiecznego przebiegu meczów. Sędziowie, opieka medyczna, sprzęt sportowy taki jak piłki czy oznaczniki oraz bramki jeśli gracie na więcej niż jednym boisku. Warto wszystko odhaczyć, żeby później w ostatniej chwili nie biegać np. za oznacznikami.

Nagrody – pamiętaj o:

  1. Medale dla każdego uczestnika i trenera.
  2. Puchary dla drużyn.
  3. Indywidualne wyróżnienia:
    • – najlepszy zawodnik,
    • – król strzelców,
    • – najlepszy bramkarz,
    • – nagroda fair-play,
    • – inne jeśli planujecie (np. konkurs rzutów karnych).
  4. Inne nagrody rzeczowe (jeśli planujesz dla najlepszej drużyny lub wyróżnionych zawodników, np. piłki).

Tutaj wiele zależy od kategorii wiekowej. Przy maluchach każdy może dostać medal i puchar, przy starszych może to być tylko najlepsza trójka. Natomiast wyróżnienia indywidualne mogą wyglądać tak jak wyżej na liście albo mogą to być wyróżnienia “mistrzowskiej drużyny”, czyli po jednym zawodniku z każdego zespołu (wskazują sami trenerzy). To drugie rozwiązanie jest popularne przy najmłodszych.

Inne – pamiętaj o:

  1. Flagi / banery klubowe.
  2. Ścianka / roll-upy / flaga (klubowe) na zdjęcia drużynowe.
  3. Aparat fotograficzny / kamera.
  4. Przedłużacze (mogą się przydać na gastronomi, przy stoliku sędziowskim, do nagłośnienia).
  5. Druczki KP (jeśli przyjmujesz wpisowe gotówką w dniu turnieju).

Wszelkie dodatki klubowe robią atmosferę. Duże flagi zawieszone na drabinkach lub ogrodzeniu, bannery, roll-upy lub ścianka do zdjęć. Turniej nabiera barw z takimi dodatkami!

Do tego dochodzą inne, różne, małe rzeczy, które mogą, ale nie muszą się przydać. To zależy od Ciebie. Osoba z aparatem zawsze mile widziana, bo potem możecie przygotować fajną fotorelację po turnieju.

Turniej charytatywny – pamiętaj o:

  1. Zgłoszenie zbiórki publicznej na http://www.zbiorki.gov.pl/
  2. Puszki z numerem zbiórki publicznej.
  3. Identyfikatory osób zbierających pieniądze do puszek.
  4. Prośba do PZPN o przedmioty na licytacje charytatywną na https://www.pzpn.pl/federacja/patronaty
  5. Fanty na licytacje charytatywną.
  6. Lista fantów wraz z miejscem na spisanie wylicytowanej ceny.
  7. Inne przewidziane atrakcje (loterie, losy, upominki, konkursy itp.).

To taki mały dodatek do standardowej checklisty. Jeśli chcesz połączyć turniej z akcją charytatywną to przygotuj się na dużo dłuższe przygotowania. Do PZPNu trzeba napisać 45 dni przed wydarzeniem. Zbiórkę publiczną trzeba zgłosić do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Musisz pomyśleć o dodatkowych atrakcjach (np. konkurs rzutów karnych, bramkarz starszy lub osoby do występów (freestyle)).

Wymaga to też dużego nakładu pracy organizacyjnej. Więcej osób do ogarnięcia całego wydarzenia. Zaangażowania rodziców zawodników. Jest tego trochę. Jeśli zastanawiasz się nad takim turniejem i masz wątpliwości organizacyjne to napisz do mnie na jakub@pilkanoznadladzieci.pl, pomogę i odpowiem na Twoje pytania.

Organizacja turnieju

Nie mam wielkiego doświadczenia i nie organizuję wielkich turniejów, ale mam nadzieję, że moja checklista pomoże Ci w organizacji własnego turnieju! Lubię, gdy wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Ostatnio zorganizowaliśmy charytatywny turniej #AkademiaDlaAmelki dla 12 zespołów, 120 zawodników i graliśmy od 9 do 19 (dwie grupy – poranna i popołudniowa). Wyszło naprawdę dobrze, więc postanowiłem to po prostu spisać i tak powstała ta checklista.

Na koniec mam do Ciebie prośbę! Jeśli organizujesz turnieje i dodał byś coś do tej checklisty to proszę daj mi znać w komentarzach. Będę mógł zaktualizować listę i lepiej pomóc każdemu trenerowi, który będzie chciał zorganizować turniej. Po prostu podziel się doświadczeniem z innymi proszę.

Powodzenia w organizacji turniejów!

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

32 − 25 =