Ćwiczenie – strzał po wyścigu i zagraniu od bramkarza

Ćwiczenie – strzał po wyścigu i zagraniu od bramkarza
17 września 2016 PNDD

szczepanĆwiczenie – strzał po wyścigu i zagraniu od bramkarza to propozycja, którą przesłał nam Szczepan Biernatek, uczestnik naszych krakowskich warsztatów. Pochodzi z Polanki Wielkiej koło Oświęcimia. Ukończył studia magisterskie na katowickim AWFie, tam też zdobył kwalifikacje trenerskie. Pracuje w Akademii Piłkarskiej Unia Oświęcim oraz Szkółce Piłkarskiej “Strumień” z Polanki Wielkiej. Pracował w przeszłości lub obecnie z grupami U6,U7,U10,U11, młodzikami oraz trampkarzami starszymi. Jest trenerem od 4 lat.

Niezmiernie ciesze się, że wysyłacie nam swoje zabawy i ćwiczenia! Pokazuje to, że mamy ambitnych trenerów, którzy nie tylko chcą się rozwijać, ale i pomóc w rozwoju innym. Dzięki Szczepan i zapraszamy resztę trenerów – wysyłajcie swoje zabawy, ćwiczenia i gry do nas – jakub@pilkanoznadladzieci.pl!

Szczepan prowadzi to ćwiczenie w grupach 7-9 lat. Jest to proste do zorganizowania, ale wymagające i kompleksowe ćwiczenie! Doskonalimy tutaj przyjęcie i podania piłki, czas reakcji, orientację przestrzenną, szybkość i strzały, a konkretnie uderzenie z pierwszej piłki po podaniu. Dorzucisz do tego komunikację i rozwijasz młodego zawodnika naprawdę kompleksowo. Sami zobaczcie:

Ilustracja wykonana w ProTrainUp

ORGANIZACJA

Zadanie wykonujemy na połowie boiska typu orlik. Dzieci ustawione w dwóch rzędach naprzeciwko siebie, w odległości około 3-4 metry. Po prawej i lewej stronie od ćwiczących ustawiamy talerzyki w dwóch kolorach, niebieski 4 metry na prawo, a czerwony 4 metry na lewo. Na liniach bocznych boiska orlik ustawione są bramki z bramkarzami. Jedna piłka znajduje się przy zawodnikach wykonujących zadanie. Pozostałe piłki umieszczamy w bramkach.

PRZEBIEG

Zawodnicy podają piłkę do siebie między pachołkami. Trener czeka na kilka kontaktów z piłką obu zawodników i głośno krzyczy kolor np. NIEBIESKI. W tym momencie zawodnik który jest przy piłce zatrzymuje ją i obaj zawodnicy biegną w stronę niebieskiego talerzyka dotykając go dłonią. Następnie biegną w odwrotnym kierunku, do bramki gdzie bramkarze zagrywają piłkę po podłożu. Zawodnik uderza piłkę z pierwszego kontaktu, po czym wraca na koniec rzędu w środkowej części pola.

WSKAZÓWKI/UWAGI:

Zwracaj uwagę na szybkość wykonania ćwiczenia. Dokładne podania, a później przyspieszenie do talerzyka i w stronę bramki oraz strzał z pierwszej piłki przy pełnej szybkości. Można dołożyć tutaj element rywalizacji – “kto pierwszy strzeli wygrywa”. Jeśli chcesz utrudnić ćwiczenie w późniejszej fazie i zmusić zawodników do myślenia to np. na hasło “NIEBIESKI” trzeba będzie pobiec do talerzyka w kolorze CZERWONYM. Możesz też dawać fałszywe komendy w między czasie, czyli dla zmyłki krzyknąć kolor, którego nie ma na boisku, np. POMARAŃCZOWY.

Polecam też dołożyć do zadania komunikację. Gdy zawodnik dotknie talerzyka i biegnie w stronę bramkarza musi krzyknąć “graj” lub “jestem” i dopiero otrzymuje podanie. Można też jeszcze utrudnić zadanie (dla grup starszych lub zaawansowanych) dokładając pasywnego/półpasywnego obrońcę (wtedy po oddaniu strzału napastnik staje się obrońcą, a obrońca biegnie na koniec rzędu). Możliwości jest na prawdę wiele i zachęcam do modyfikacji i rozwijania tego zadania.

Jak widzisz jest do bardzo dobre ćwiczenie łączące naprawdę wiele elementów – podania, przyjęcie, czas reakcji, orientację przestrzenną, szybkość, strzał. Stosując odpowiednie modyfikacje możesz doskonalić także komunikację, drybling czy grę 1 na 1. A może masz pomysł na jeszcze inną modyfikację?

Dziękujemy jeszcze raz Szczepanowi za podesłanie tego ćwiczenia! Spokojnie można zacząć od najprostszej formy dla 7-latków i rozwijać je tak, by nadawało się też dla starszych zawodników, nawet powyżej 10-12 roku życia.

Tak jak pisałem we wstępie – zachęcamy wszystkich trenerów do dzielenia się swoimi zabawami, ćwiczeniami i grami! Sprawdzimy, przetestujemy i podamy dalej na naszej stronie, by każdy trener mógł skorzystać. Użyjcie naszego schematu (ilustracja-organizacja-przebieg-wskazówki/uwagi) oraz podeślijcie swoje zdjęcie i metryczkę, byśmy mogli podać autora.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

38 + = 45