Być może już znasz tą zabawę, a może jeszcze nie. Na wielu stronach znajdziesz jej różne odmiany, więc ja chciałbym ci pokazać moją – zabawa Pożar, powódź, wichura. Jest to bardzo prosta zabawa dla najmłodszych piłkarzy, czyli dla skrzatów (U6 i U7). Na pewno sprawdzi się też w grupach przedszkolaków (U5).
Najważniejszym elementem jest tutaj prowadzenie i kontrola piłki. Do tego mamy orientację przestrzenną i czas reakcji. Są też zadania ogólnorozwojowe.
Takie ilustracje możesz wykonać w Unicoach Creator lub w Unicoach.
Organizacja
- – Każde dziecko ma piłkę.
- – Wszyscy stoją w rozsypce na wyznaczonym polu.
- – W jednym narożniku boiska ustawiony jest ze stożków kwadrat 4 x 4 metry (schron).
- – W przeciwległym narożniku ustawione są tyczki lub wysokie pachołki (las).
Przebieg
- – Dzieci prowadzą piłki w dowolny sposób.
- – Na sygnał trenera wszyscy wykonują określone zadanie.
- – Hasło “pożar” – dzieci prowadzą piłki do wyznaczonego wcześniej schronu i zatrzymują je stopą.
- – Hasło “powódź” – wszyscy prowadzą piłki do wyznaczonego wcześniej lasu i zatrzymują je stopą. Na hali zamiast tyczek/pachołków można wykorzystać drabinki (wtedy dzieci łapią piłkę w ręce i wchodzą na szczebelki).
- – Hasło “wichura” – dzieci zatrzymują piłki stopą i wykonują leżenie przodem (na brzuchu).
- – Po każdym zadaniu trener daje sygnał do dalszego prowadzenia piłek.
Modyfikacje
- – Zabawa bez piłek. Dzieci biegają w dowolnych kierunkach.
Wskazówki i uwagi
- – Należy zwrócić szczególną uwagę na kontrolę nad piłką. Dzieci muszą prowadzić piłkę blisko nogi, zwłaszcza podczas wykonywania zadań.
- – Przy odmianie z drabinkami dzieci mogą wchodzić tylko na 3.-4. szczebel drabinki, nie wyżej.
Zabawa Pożar, powódź, wichura
Proste prawda? I o to właśnie chodzi u najmłodszych. Zawsze wybieram proste zabawy, które będą atrakcyjne dla dzieci i jednocześnie będą rozwijały kilka różnych elementów. Zarówno tych piłkarskich, jak i sprawnościowych.
Dzieci mają prowadzić piłkę blisko nogi, a na sygnał trenera dobrze ją kontrolować i zatrzymać w wyznaczonym miejscu. Możesz też oczywiście zastosować inne zalecenia. Jeśli chciałbyś się dowiedzieć na co można zwracać uwagę w takich prostych zabawach na prowadzenie piłki to koniecznie przeczytaj wpis podstawy i detale w piłce nożnej – prowadzenie piłki.
Jest też niezbędna ilość sprawności ogólnej. Przy wichurze dzieci muszą się położyć, przy pożarze możesz wprowadzać różne pozycje (np. siad skrzyżny, leżenie), a przy powodzi na hali dzieci wdrapują się na drabinki. Oczywiście zadania te możesz modyfikować, możliwości jest naprawdę dużo.
To była moja wersja zabawy Pożar, powódź, wichura. A jak wygląda twoja? Masz inne komendy albo zadania? Daj koniecznie znać w komentarzu!
Jeśli natomiast szukasz więcej zabaw piłkarskich dla najmłodszych to musisz sięgnąć po naszą książkę: