Podstawy i detale w piłce nożnej – prowadzenie piłki

Podstawy i detale w piłce nożnej – prowadzenie piłki
26 lipca 2017 Jakub Śpiegowski

Chciałbym tym wpisem rozpocząć całą serię artykułów pt. “Podstawy i detale w piłce nożnej” skierowanych do początkujących trenerów. Jak sama nazwa wskazuje będę mówił o podstawach w szkoleniu piłkarskim dzieci oraz o detalach, na które trzeba zwracać uwagę podczas nauczania poszczególnych elementów. Oczywiście jedno i drugie będzie powiązane z treningiem najmłodszych. Rzeczy te mogą przydać się także doświadczonym trenerom chcącym odświeżyć sobie podstawy i usystematyzować wiedzę.

Cykl “Podstawy i detale w piłce nożnej”:

1. Oswojenie z piłką.
2. Prowadzenie piłki.
3. Technika u najmłodszych (U7).
4. Szybkość w piłce nożnej (w przygotowaniu).
5. …

Prowadzenie piłki

Na pierwszy ogień bierzemy prowadzenie piłki. Moim zdaniem jest to element, od którego powinniśmy rozpocząć piłkarską edukację. Podczas treningów z najmłodszymi dziećmi największy nacisk kładę właśnie na naukę tej umiejętności. Dlaczego? Z dwóch powodów!

 • Prowadzenie piłki oznacza dużo kontaktów z piłką.
 • Dzieci będące na etapie egocentrycznym nie rozumieją istoty podań i gry zespołowej.

Duża ilość kontaktów z piłką to klucz do efektywnego treningu. Im więcej kontaktów z piłką tym lepiej, im dłużej dziecko ma piłkę przy nodze tym więcej się nauczy. Dlatego nauka i doskonalenie prowadzenia piłki jest priorytetem na zajęciach z najmłodszymi. Tak naprawdę dobre opanowanie tego elementu może podnieść efektywność gry na każdym etapie szkolenia.

Mało tego dzieci w wieku do 7-9 lat są na etapie egocentrycznym, myślą tylko o sobie i o piłce. Gra zespołowa to jeszcze nie ta bajka. Dzieci nie rozumieją korzyści płynących ze współpracy na boisku i chcą za wszelką cenę sami zdobyć bramkę. Ty, jako trener, musisz wykorzystać ten etap do rozwoju indywidualnych umiejętności zawodników takich jak prowadzenie, zwody, drybling, strzały. Zamiast wymuszać grę podaniami zachęcaj dzieci do gry indywidualnej i dryblingu, pojedynków 1 x 1. Wśród najmłodszych możesz darować sobie ćwiczenia i gry na 1-2 kontakty. Prowadzenie piłki to podstawa, a przecież ograniczona ilość kontaktów uniemożiwia prowadzenie.

Jak nauczać?

Przede wszystkim pamiętaj, że ćwiczenia w formie ścisłej, gdzie zawodnicy musza po prostu prowadzić piłkę we wskazany przez trenera sposób są mało atrakcyjne! Dlatego skup się na zabawach i grach oraz ćwiczeniach z rywalizacją. Dzieci uwielbiają zabawy i gry, więc zaangażowanie będzie na najwyższym poziomie. Każdy lubi się przecież dobrze bawić! Klucz w tym, by ta zabawa była jednocześnie dobrą nauką! Dlatego zabawy muszą być przemyślane i dobrane do tematu głównego zajęć.

Wybieraj te zabawy, w których każde dziecko będzie miało swoją piłkę przy nodze. Wiąże się to z dwoma powodami, o których mówiłem wcześniej. Ponadto każdy będzie mógł uczyć się w swoim tempie. Zawodnik powinien poznać wszystkie sposoby prowadzenia piłki i trener musi je zademonstrować! Mimo to podczas zabaw dzieci powinny same decydować o sposobie prowadzenia i użycia odpowiedniej części stopy. Mają dostosować prowadzenie do sytuacji na boisku.

Podczas początkowego etapu nauczania warto stosować proste ćwiczenia na czucie piłki. Coerver Coaching nazywa to “ball mastery”. Dzięki temu zawodnicy będą lepiej panować nad piłką, a to przełoży się na prowadzenie. Oczywiście nie chodzi o to by dzieci wykonywały te ćwiczenia przez kilka minut, ale można wplatać je w rozgrzewkę lub konkretne zabawy albo zrobić z nich krótkie przerywniki podczas treningu.

Także rywalizacja jest świetnym sposobem na podniesienie intensywności treningu. Jednocześnie dzieci starają się tez prowadzić piłkę najlepiej jak potrafią, by wygrać rywalizację! Oczywiście nie chodzi mi tutaj o jak najszybsze przebiegnięcie z punktu A do B, bo wtedy dzieci faktycznie kopną piłkę i po prostu za nią pobiegną. Mało w tym prowadzenia! Rywalizacja może być oparta na punktacji. Na przykład podczas zabawy “Łowca bramek” dzieci próbują przeprowadzić piłkę przez jak największą ilość małych bramek ustawionych ze stożków. Wtedy pilnują się i prowadzą piłkę blisko przy nodze!

Nie można zapomnieć o odpowiednich grach doskonalących prowadzenie piłki! Oczywiście prowadzenie nie powinno być celem gry, ale powinno być środkiem do osiągnięcia celu. Sprawdź na przykład grę 1 x 1 ze strefą strzału. Celem gry jest zdobywanie bramek, ale tylko z wąskiej strefy strzału. Dzieci muszą prowadzić piłkę, dryblować i wejść w pojedynek 1 x 1, aby osiągnąć ten cel.

Detale

No dobra, ale na co powinieneś zwracać uwagę przy nauce i doskonaleniu prowadzenia piłki? Przede wszystkim od samego początku skup się na prowadzeniu piłki obiema nogami. To jest coś od czego trzeba zacząć! Od najmłodszych lat dzieci powinny prowadzić piłkę zarówno lewą i prawą nogą, im później zaczniemy tym ciężej to opanować i dzieci będą ciągle schodziły na swoją wiodąca nogę. Młodsze dzieci są bardziej “plastyczne” i możesz ten nawyk łatwo wprowadzić w życie!

Co dalej? Detale, na które możesz zwrócić uwagę to:

 • Wspomniane już prowadzenie obiema nogami.
 • Częsty kontakt z piłką.
 • Używanie wszystkich części stopy.
 • Częste zmiany kierunków.
 • Starty, zatrzymania i zwroty.
 • Zmiana tempa prowadzenia.
 • Percepcja podczas prowadzenia piłki.
 • Prowadzenie nogą dalszą od przeciwnika.

Na część z tych rzeczy możesz zwrócić uwagę od najmłodszych lat, np. na prowadzenie obiema nogami, częsty kontakt z piłką czy częste zmiany kierunków. Inne trzeba wprowadzić troszkę później, np. prowadzenie nogą dalszą od przeciwnika.

Jest jedna bardzo ważna uwaga! Na jednym treningu powinno się akcentować tylko jedno zalecenie (czyli detal/szczegół, na który zwrócisz uwagę). Nie oznacza to, że zapominasz na przykład o prowadzeniu obiema nogami, gdy skupiacie się na zmianach kierunków, ale wśród najmłodszych lepiej skupić się na jednym elemencie!

Osobiście pracując z 5- i 6-latkami skupiam się przede wszystkim na prowadzeniu obiema nogami, częstych kontaktach z piłką, zmianie kierunków i percepcji. Spokojnie mogę “ukryć” te elementy w większości zabaw! Spójrz na przykład na zabawę “Cyferki” lub “Kamyczki”. Ja mogę skupić się na prowadzeniu lewą i prawą nogą, a przebieg tych zabaw “wymusza” częsty kontakt z piką, częstą zmianę kierunków i obserwowanie otoczenia. Dobrze dobrane środki treningowe to klucz do sukcesu! Dzięki nim osiągniesz zaplanowany cel na daną jednostkę treningowa.

Podsumowanie

Wpis ten powstał na podstawie moich doświadczeń zebranych przez siedem lat pracy z maluchami oraz na podstawie książki “Nowoczesne nauczanie i doskonalenie gry w piłkę nożną” (która nawiasem mówiąc powinien mieć każdy trener, gorąco polecam). Powtórzę jeszcze raz – prowadzenie piłki to według mnie podstawa i rzecz, od której powinniśmy zacząć piłkarską edukację. Daj koniecznie znać jeśli pomysł na cykl “Podstawy i detale w piłce nożnej” Ci się podoba! Będę wiedział, że takie podsumowania są potrzebne i rozpracujemy każdy element piłkarskiego rzemiosła.

Cykl “Podstawy i detale w piłce nożnej”:

1. Oswojenie z piłką.
2. Prowadzenie piłki.
3. Technika u najmłodszych (U7).
4. Szybkość w piłce nożnej (w przygotowaniu).
5. …

10 komentarzy

 1. MarcinZ 7 lat temu

  Doceniam pracę jaką wykonujecie, by ten portal wzrastał. Wracam tu często, a ten cykl artykułów zapowiada się naprawdę fajnie. Czekam na kolejne…

  Z pewnością skorzystam z proponowanych sugestii i porad.

  • Autor
   Jakub Śpiegowski 7 lat temu

   Dzięki wielkie za te miłe słowa! Ciesze się, że treści przydają się w praktyce. Będą kolejne artykuły na pewno.

 2. Dominik Rutkiewicz 7 lat temu

  Podstawy i detale w piłce nożnej świetny temat. Super opisane z pewnością się przyda. Do tego przykładowe ćwiczenia dziękuję czekam na więcej 🙂

  • Autor
   Jakub Śpiegowski 7 lat temu

   Ciesze się, że forma przypadła do gustu! Miało być zarówno teoretycznie, jak i praktycznie 😉 Będzie więcej na pewno!

   • Dominik Rutkiewicz 7 lat temu

    Czy posiada Pan jakieś artykuły oraz przykladowe cwiczenia i zabawy w temacie Poznawanie pilki noznej poprzez zabawę dla najmłodszych wiek przedszkolny 4-5 lat.

    • Autor
     Jakub Śpiegowski 7 lat temu

     Możesz wejść w zakładkę BLOG i tam na samej górze wybrać “Kategorie”. Później wybrać “Zabawy”, większość z nich spokojnie można z 5-latkami przeprowadzić. Poza tym kategoria “Trener”. Tam wrzucamy informacje na temat postawy i podejścia trenera do treningu najmłodszych dzieci.

 3. Łukasz 7 lat temu

  Super pomysł z tym cyklem artykułów. Czekam z niecierpliwością na dalszą część

  • Autor
   Jakub Śpiegowski 7 lat temu

   Dzięki! Będą na pewno kolejne części. Jest bardzo duże zainteresowanie tematem, trenerzy są głodni wiedzy! Bardzo mnie to cieszy. 🙂

 4. Maciek 7 lat temu

  Swietny pomysl., bardzo cenne uwagi, wskazowki, podpowiedzi.Czekam na nastene a poki co pedze na trening U8:)

  • Autor
   Jakub Śpiegowski 7 lat temu

   Dzięki wielkie za miłe słowa! 🙂 Następne będą na pewno. Powodzenia na treningu 😉

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

58 + = 66