Zabawa “Przeprawa ze strzałami”

Zabawa “Przeprawa ze strzałami”
25 listopada 2020 Jakub Śpiegowski

Czasami na Facebooku PNDD lub w newsletterze Poradnik Trenera przypominam jedną z moich ulubionych zabaw dla maluchów, czyli murarz na 2 linie. Dzisiaj chciałbym pokazać bardzo podobną zabawę, którą ułożyłem na podstawie komentarzy trenerów pod zabawą w murarza (dzięki za każdy komentarz i podsuwanie ciekawych modyfikacji!).

Zamiast linii jest strefa środkowa, a do tego jeszcze bramki dla odbierających i atakujących na liniach końcowych.

Zabawa Przeprawa ze strzałami to właśnie taka rozbudowana modyfikacja murarza. Jest więcej ruchu, trzeba lepiej panować nad piłką, poza dryblingiem są także strzały, a przez to wszystko trudność/złożoność jest większa niż w murarzu.

Dlatego w skrzatach (U6/U7) pozostaję przy łatwiejszej wersji (murarz), a w ciut starszych grupach (U8+) korzystam już zarówno z murarza jak i z przeprawy ze strzałami.

Takie ilustracje możesz wykonać w Unicoach Creator lub w Unicoach.

Organizacja

  • Każde dziecko ma piłkę.
  • Wszyscy ustawieni są przy linii końcowej wyznaczonego pola, tuż przed bramkami.
  • Dwóch zawodników (lub trenerów) ustawionych w strefie środkowej bez piłek (jak na ilustracji).

Przebieg

  • Zadaniem dzieci jest przedostanie się przez strefę środkową, przeprowadzenie piłek na drugi koniec pola i oddanie strzału do jednej z trzech bramek na linii końcowej.
  • Zabronione jest przekopywanie piłki i przebieganie na drugą stronę pola. Trzeba prowadzić piłkę blisko nogi i minąć odbierających.
  • Wszystkie dzieci ruszają jednocześnie na sygnał trenera.
  • Dwóch odbierających może poruszać się tylko w strefie środkowej.
  • Gdy broniący w strefie odbierze piłkę to też strzela na bramkę, ale na jedną z trzech znajdujących się na linii startowej (tam skąd ruszali zawodnicy z piłkami).
  • Gdy zawodnik przedostanie się przez strefę środkową strzela na pustą bramkę i dopiero na koniec rundy wszyscy jednocześnie wyciągają piłki.
  • Po zakończonej rundzie dzieci zbierają piłki i na sygnał trenera ruszają w drugą stronę.
  • Uwaga – trener zmienia zawodników odbierających co 1-2 minuty.

Modyfikacje

  • Zabawa bez bramek, dzieci przeprowadzają piłki przez strefę środkową i zatrzymują piłkę na linii końcowej.
  • Zabawa z bramkami z pachołków, dzieci przeprowadzają piłki przez strefę środkową i bramki z pachołków. Pierwsze trzy osoby otrzymują 3 punkty, kolejne osoby po 1 punkt.

Wskazówki i uwagi

  • Trener zaznacza, że strzelać można do pustej bramki, a piłki wyciągamy dopiero po wszystkich strzałach (żeby uniknąć trafienia kogoś piłką).
  • Odbierających może być 2, 3 lub 4 w zależności od liczby zawodników w grupie.
  • Zwracamy uwagę na prowadzenie piłki blisko nogi i zmianę kierunków, próbujemy minąć broniących.

Zabawa Przeprawa ze strzałami

Kilka prostych zmian w stosunku do murarza i już mamy kolejną ciekawą zabawę dla żaków i orlików. Modyfikować można ją bardzo łatwo – na liniach końcowych można postawić tylko jedną wielką bramkę (np. 5×2 m), mogą też być dwie małe i strzał po ziemi lub bramki z pachołków i przeprowadzenie. Wersja z 6 bramkami (ta z ilustracji powyżej) jest dobra na halę, gdzie 2 bramki 3×2 m stoją zawsze, a my dokładamy 4 małe po bokach.

Nazwa tej zabawy to przeprawa ze strzałami, ale oczywiście możesz ją spokojnie modyfikować w zależności od grupy, stylu prowadzenia treningów czy wieku zawodników. Przy młodszych może to być np. przeprawa przez rzekę (środkowa strefa – tak jak przeprawa przez dżunglę), a odbierający mogą być rekinami. Sam używam uniwersalnej nazwy, ale wiem, że wielu trenerów dokłada do zabawy opowieści ruchowe. Tutaj tylko wyobraźnia jest granicą.

Oczywiście w tej zabawie mamy najwięcej prowadzenia piłki i dryblingu, jest to dobre wprowadzenie (rozgrzewka) do tematu – gra 1 x 1. Poza tym mamy też strzały, co dzieci uwielbiają oraz sam strzał/podanie to kolejne działanie, które można podjąć po dryblingu. Prosta, ale kompleksowa zabawa.

Po więcej ciekawych zabaw, gier i pomysłów na trening zapraszam do sklepu PNDD – zerknij zwłaszcza na najnowsze publikacje: ORLIK – gry zadaniowe i dynamiczne fragmenty gry oraz Koordynacja w piłce nożnej bez tajemnic. Dwie pozycje, które pozwolą Ci ułożyć jeszcze bardziej efektywny trening!

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

− 1 = 4