Przedstawiam Ci kolejne ćwiczenie, choć można to też określić zabawą (jednocześnie ciekawie nazywając). Znalazłem je w “Piłce Nożnej Jutra” i trochę zmodyfikowałem, by było ciekawsze i bardziej wymagające. Uderzenia o ławeczki w 2 grupach – to ćwiczenie, w którym doskonalimy prowadzenie piłki, podania i przyjęcia oraz orientację przestrzenną. Dzieci podzielone są na dwie grupy i reagują na sygnały trenera. Oczywiście jak sama nazwa wskazuje niezbędne będą ławeczki lub ściana.
ORGANIZACJA
Podziel pole zabawy na 3 części, w środkowym sektorze ustaw wszystkie dzieci. Każdy ma piłkę przy nodze. Podziel zawodników na 2 grupy, u nas są to niebiescy i czerwoni. Przy liniach końcowych zewnętrznych sektorów ustaw przewrócone na bok ławeczki, górą w stronę zawodników (jak na ilustracji). Mogą to też być ściany na sali gimnastycznej, jeśli nie masz dostępu do ławeczek.
PRZEBIEG
Dzieci prowadzą piłkę w dowolny sposób w środkowym sektorze pola zabawy. Trener co jakiś czas daje sygnał dźwiękowy (gwizdek lub “hop”) i wskazuje ręką prawy lub lewy sektor boczny. Wtedy zadaniem niebieskich jest pobiec we wskazany sektor i uderzyć 2-4 razy piłką o ławeczkę (podanie i przyjęcie), czerwoni natomiast muszą wbiec w sektor przeciwny i wykonać to samo zadanie. Po wykonaniu zadania muszą jak najszybciej wrócić na środkowy sektor i dalej prowadzić piłkę. Po kilku rundach następuje zmiana drużyn, czyli czerwoni biegną we wskazany sektor, a niebiescy w przeciwną stronę. Oczywiście zrób kilka rund tego zadania.
WSKAZÓWKI/UWAGI
Dzieci muszą najpierw wprowadzić piłkę w boczny sektor, dopiero mogą uderzać o ławeczkę. Pilnuj, by nie robiły tego ze środkowego sektora. Pamiętaj, by wykonywali zadanie na przemian lewą i prawą nogą. Możesz też wskazując pole mówić “lewa” czy “prawa” zamiast “hop” i od razu wyznaczasz nogę, którą dzieci ćwiczą. Zwróć uwagę na poprawne uderzenie wewnętrzną częścią stopy i odpowiednią siłę uderzenia. Dzieci często na początku robią to bardzo delikatnie. Unikałbym robienia tego na zasadzie “kto pierwszy” (która drużyna), bo dzieci będą uderzać i przyjmować piłkę bardzo niedokładnie.
Proste zadanie, dzieci bardzo szybko załapią o co chodzi. Doskonalimy kilka elementów – prowadzenie, podanie, przyjęcie, orientacje przestrzenną i czas reakcji. Pracujemy lewą i prawą nogą. Dodatkowo dzieci miały sporą frajdę wykonując to ćwiczenie.
Jeśli masz pytania co do przebiegu tego ćwiczenia lub uwagi organizacyjne proszę napisz komentarz pod tym wpisem lub wyślij do mnie maila: jakub@pilkanoznadladzieci.pl