Ćwiczenie – doskonalenie techniki metodą całościową

Ćwiczenie – doskonalenie techniki metodą całościową
18 sierpnia 2016 Mateusz Grygorowicz

Dzieci, które zaczynają lepiej kontrolować piłkę, mocnej uderzać i celniej strzelać na bramkę wymuszają na trenerze dobranie odpowiednich środków i metod nauczania. Jest to sztuka, piękno i istota naszej pracy. Dlatego też chciałbym przedstawić ćwiczenie, które stosuję w grupach zaawansowanych używając metody całościowej. W tym ćwiczeniu skupiamy się na prowadzeniu i podaniu otwierającym oraz zmianie kierunku biegu zakończone strzałem na bramkę. Jednym, krótkim zdaniem – doskonalenie techniki metodą całościową.

ORGANIZACJA

Podziel zespół na dwie grupy. Zawodnicy z piłkami ustawieni są w bocznej strefie boiska w przedłużeniu linii pola karnego. Na środku ustaw 3 metrową bramkę z pachołków, gdzie stoi zawodnik bez piłki. Bramkarze lub wybrani zawodnicy zajmują pozycję bramkową.

PRZEBIEG

Ćwiczenie rozpoczyna niebieski zawodnik z piłką wykonując prowadzenie  w kierunku bliższego pachołka , gdzie znajduje się zawodnik czerwony. Na tej wysokości pola zawodnik niebieski wykonuje podanie.  Zawodnik czerwony w tym momencie  wykonuje bieg i  zmianę kierunku w stronę bramki przed pachołkiem kończąc akcję strzałem na bramkę. Po podaniu zawodnik niebieski ustawia się przy bliższym pachołku i czeka na rozpoczęcie akcji z drugiej strony. Natomiast zawodnik, który strzelał na bramkę, ustawia się na koniec w swoje grupie.

WSKAZÓWKI/UWAGI

Organizując to ćwiczenie weź pod uwagę zaawansowanie techniczne dzieci i ich wiek. Moi zawodnicy z rocznika 2008 spokojnie wykonują to zadanie, po odpowiedniej ilości powtórzeń. Bardzo ważną rolę pełni tutaj trener, który musi koordynować ćwiczenie, bo zdarza się, że dzieci po prostu się zagapią.

Zachęcam Cię do eksperymentowania i stosowania metody całościowej w treningu najmłodszych. Jedno zadanie, a doskonalimy tak wiele elementów – prowadzenie, podanie, wyjście na pozycję, zmianę kierunku biegu, strzał. Podziel się swoimi propozycjami jeśli organizujesz pododbne zadania na swoim treningu. Piszcie w komentarzach lub na maila: mateusz@pilkanoznadladzieci.pl

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

51 + = 58