Detale w piłce nożnej – szczegóły i nawyki

Detale w piłce nożnej – szczegóły i nawyki
6 marca 2019 Jakub Śpiegowski

Dzisiaj mam dla Ciebie kolejną (czwartą) część cyklu Podstawy i detale w piłce nożnej”. Dzisiaj celowo w tytule artykułu zabrakło słowa podstawy.

Dlaczego? Ponieważ chcę zwrócić uwagę na różnice między podstawami, a detalami na treningu. Tak jak ostatnio we wpisie na temat techniki u najmłodszych (U7) bardziej skupiłem się na podstawach, to dziś będę mówił przede wszystkim o detalach. Poruszymy temat “klątwy początkującego trenera”.

Zanim przejdziemy do tytułowych szczegółów i nawyków piłkarskich zapraszam tych, którzy nie czytali poprzednich wpisów z cyklu “Podstawy i detale w piłce nożnej” do nadrobienia zaległości.

Cykl “Podstawy i detale w piłce nożnej”:

1. Oswojenie z piłką.
2. Prowadzenie piłki.
3. Technika u najmłodszych (U7).
4. Szczegóły i nawyki piłkarskie.
5. …

Klątwa początkującego trenera

To robocza nazwa! Chodzi o początkującego trenera, który prowadzi dopiero pierwsze treningi i często zamiast zwracać uwagę na szczegóły i uczyć gry w piłkę (konkretnych umiejętności) skupia się na przebiegu samego ćwiczenia. Zamiast patrzeć na to jak dziecko robi zadanie patrzy czy trzyma się zasad danej zabawy czy gry.

Generalnie na samym początku to nic złego! Każdy musi przecież zrobić pierwsze kroki, nabrać wprawy i doświadczenia. Problem robi się wtedy, gdy ten stan rzeczy trwa zbyt długo i dla trenera ważniejsza jest organizacja ćwiczenia niż poprawność wykonania poszczególnych elementów.

Ten zarzut często pada w stronę trenerów w naszym kraju. Zwłaszcza gdy ktoś jedzie na staż, podgląda pracę zagranicznych trenerów i wraca do siebie.

Często w relacjach czytamy, że nic specjalnego nie robią, środki treningowe są banalnie proste, czasem nawet wręcz słabo dobrane, ale każdy trener zwraca uwagę na detale. Na intensywność, na poprawność wykonania, na prawidłowe decyzje, na odpowiednie zachowanie w konkretnych momentach, bardziej na to JAK coś zrobić niż CO zrobić!

Na PNDD.pl nazywamy to nawykami piłkarskimi oraz zaleceniami (ang. coaching points). Możesz się z nimi spotkać w każdej naszej publikacji, na każdym szkoleniu i naszym kursie on-line. Konkretne przykłady znajdziesz na przykład we wpisie Podstawy i detale – prowadzenie piłki (przewiń do nagłówka “detale”) oraz trochę niżej w tym wpisie.

Banalny przykład – zabawa wyścigi samochodowe – możesz zwracać uwagę na to, by dzieci nie przewracały pachołków, a możesz zwracać uwagę na prowadzenie bliskie-dalekie, w zależności od ilości miejsca.

zabawa wyścigi samochodowe

I o tym właśnie jest ten wpis. Jak wyjść z “klątwy początkującego trenera” i kierować swoją uwagę na szczegóły oraz detale, a nie na sam przebieg danego ćwiczenia, zabawy, czy gry.

Szczegóły i detale

Dzisiaj nie ma jednego tematu przewodniego jeśli chodzi o cykl Podstawy i detale w piłce nożnej”. Chciałbym zwrócić uwagę na kilka elementów (nawyków / zaleceń) z różnych obszarów naszej pracy. Poniżej przeczytasz o:

  • płynnych przejściach,
  • gotowość do działania – pozycja piłkarska,
  • zmiany kierunków,
  • ochrona piłki – ręce szeroko.

Płynne przejścia

Ok, to jest jeszcze sprawa związana z organizacją treningu, ale jest na tyle istotna, że musiałem o niej powiedzieć. Nawet jeśli jesteś początkującym trenerem i klątwa trzyma cię w ryzach to i tak musisz na to zwracać ogromną uwagę.

Widywałem treningi gdzie podczas 90 minut trener tracił około 30 minut na przerwy, przejścia, przestoje. Jedna trzecia treningu była “na stojąco”. Wiem, że ciężko to samemu wyłapać, bo jesteśmy na boisku pochłonięci treningiem. Trzeba jednak to jakoś skontrolować, samemu puszczać stoper albo poprosić znajomego trenera o sprawdzenie.

Planuj trening tak, by szybko przejść od zadania do zadania. Bez 5 minutowych przerw na przekładanie sprzętu. Jeśli masz możliwość wszystko przygotuj przed treningiem. A jeśli nie, bo wchodzisz na boisko po innej drużynie, to po prostu dobieraj środki treningowe tak, by nie biegać co chwila ze stożkami.

Gotowość do działania – pozycja piłkarska

Chodzi konkretnie o pracę nisko na nogach, ugiętych nogach, bycie gotowym na każdą ewentualność. Zawodnik nie powinien stać w miejscu, nie ma dreptać z nogi na nogę, ale jak gra toczy się blisko niego to powinien ugiąć nogi, obniżyć środek ciężkości i być gotowym do działania!

Dlatego jeśli prowadzisz zabawę, ćwiczenie lub grę, gdzie zawodnicy są bez piłki (chwilowo lub dłużej) to zwracaj na to szczególną uwagę. Na przykład jeśli tematem są podania i przyjęcia piłki to patrz na to, by tuż przed przyjęciem piłki zawodnik ugiął nogi i poruszał się nisko na nogach. Powinien być gotowy do działania, powinien być gotowy do przyjęcia kierunkowego, musi też być gotowy na niedokładne podanie i szybki ruch w konkretnym kierunku.

Jeśli będzie stał lub dreptał z nogi na nogę to nie da rady!

Kolejny przykład – zabawa murarz na 2-3 linie – możesz patrzeć czy murarz nie wybiega z linii o pół kroku, a możesz zwrócić uwagę czy zamiast stać jak słup ma ugięte nogi i porusza się sprawnie na boki.

Zmiany kierunków

O tym pisałem już w kilku wpisach na PNDD.pl. Jest to najczęściej występujący ruch w piłce nożnej. Możemy skupić się na tym od najmłodszych lat.

Każda zabawa na prowadzenie piłki powinna być ułożona tak, by dzieci często zmieniały kierunki. Jeśli nie jest to wymuszone przez ustawienie stożków czy pachołków to ty jako trener zwracaj na to uwagę! Zapisz sobie takie zalecenie do konspektu i mów o tym dzieciom – dzisiaj staramy się prowadzić z częstą zmianą kierunków.

Kto pracuje z najmłodszymi ten wie, że dzieci lubią biegać od ściany do ściany po prostej albo dookoła hali czy boiska. A czy ktoś widział tak biegającego piłkarza? Czy ktoś podczas meczu biega w kółko jak baranek? No nie! Dlatego zwracamy na to uwagę.

Ochrona piłki – ręce szeroko

Prosta rzecz, która robi dużą różnicę! Wystarczy pokazać najmłodszym zawodnikom jak ochraniać piłkę z uniesioną ręką, która jest bliżej przeciwnika. Różnicę widać gołym okiem (ręce przy ciele vs ręka szeroko, uniesiona na bok).

Oczywiście mówimy o ochronie rękami w ramach przepisów! Nie można jej unosić za wysoko, nie można ciągnąć za koszulkę, ale można zastawiać piłkę i kontrolować przeciwnika ręką.

Najłatwiej pokazać to w trakcie dobrze znanej wybijanki!

Przykład – wybijanka z bramkami – możesz zwracać uwagę na wiele elementów organizacyjnych, prowadzenie w polu środkowym, martwić się o zbyt duży chaos, a możesz zwrócić uwagę na to, by zawodnicy z piłkami pracowali nisko na nogach (pozycja piłkarska) oraz dodatkowo osłaniali piłkę rękami.

Szczegóły i detale – co jeszcze?

Tak sobie myślę, że można by na ten temat napisać całkiem niezłą książkę! Zobacz przed chwilą napisałem tylko o 4 rzeczach:

  • płynne przejścia,
  • gotowość do działania – pozycja piłkarska,
  • zmiany kierunków,
  • ochrona piłki – ręce szeroko.

Każda z nich dotyczy innego elementu piłkarskiego (organizacja, przyjęcie piłki, prowadzenie, ochrona piłki). Pamiętaj, że przy każdym z tych elementów lista zaleceń jest długa. Weźmy na przykład te z prowadzenia piłki:

  • prowadzenie obiema nogami,
  • częsty kontakt z piłką,
  • używanie wszystkich części stopy,
  • częste zmiany kierunków,
  • starty, zatrzymania i zwroty,
  • zmiana tempa prowadzenia,
  • percepcja podczas prowadzenia piłki,
  • prowadzenie nogą dalszą od przeciwnika.

A to oczywiście nie wszystko. Czy już widzisz o co mi chodzi? Można skupić się na organizacji, przebiegu zajęć, dyscyplinie, a można (oczywiście nie zapominając o tych rzeczach) większość swojej uwagi przekierować na szczegóły, detale, nawyki i naukę gry w piłkę nożną. Zaleceń do każdego elementu jest naprawdę dużo!

Jeśli “klątwa początkującego trenera” dotyczy ciebie to czas najwyższy się z niej wyleczyć! Od następnego treningu staraj się stopniowo przekierowywać swoją uwagę na zalecenia i szczegóły, a nie na sam przebieg treningu. Małymi krokami przestawiaj się na to co w największym stopniu pomoże rozwijać twoich zawodników.

Podsumowanie

Po pierwsze daj znać o czym chętnie byś poczytał w kolejnej odsłonie cyklu “Podstawy i detale w piłce nożnej”. Jaki element powinienem rozbić na czynniki pierwsze?

Po drugie od dziś dużo więcej uwagi kieruj na szczegóły, detale i zalecenia, niż na samą organizację treningu! Pracując z dziećmi chaos jest normalną częścią treningu. Nie da się w 100% opanować tych małych wulkanów energii. Skupmy się więc na tym jak wykorzystać ten czas efektywnie, zamiast walczyć z wiatrakami.

Istotą naszej pracy jest tworzenie odpowiednich warunków do nauki dla małych piłkarzy, jest zwracanie uwagi na ważne i istotne rzeczy, jest wpajanie odpowiednich nawyków i dbałość o szczegóły. Środków treningowych jest cała masa. Teraz w internecie można znaleźć wszystko. Możesz ułożyć doskonały trening, ale i tak najważniejsze jest to jak go przeprowadzisz i na jakie detale zwrócisz uwagę! 

Po trzecie zapisz się na darmowy webinar i jeśli jesteś głodny wiedzy to dołącz do naszego kursu on-line.

Cykl “Podstawy i detale w piłce nożnej”:

1. Oswojenie z piłką.
2. Prowadzenie piłki.
3. Technika u najmłodszych (U7).
4. Szczegóły i nawyki piłkarskie.
5. …

Webinar i kurs on-line

Przy okazji chciałbym Cię zaprosić na webinar, który odbędzie się w poniedziałek 05.10.2020 o godz. 20:30. Będę na nim mówił właśnie o szczegółach i detalach, w szerokim rozumieniu, czyli porozmawiamy o efektywnym treningu dzieci!

Co tak naprawdę liczy się w treningu dzieci? Jakie mamy fundamenty treningu? Jak ogromną rolę odgrywa postawa trenera i odpowiednia komunikacja z dziećmi? O tym będziemy rozmawiać!

Webinar jest oczywiście darmowy, potrwa około 90 minut i chętnie odpowiem na wasze pytania (może się więc trochę przedłużyć!).

KLIKNIJ TUTAJ I ZAPISZ SIĘ NA WEBINAR

O szczegółach i detalach mówię też w naszym kursie on-line! Cały 3 panel kursu dotyczy właśnie tego. Podzielony jest on na 4 lekcje, filmy te trwają w sumie 44 minuty. Dużo na temat organizacji treningu, szczegółów, założeń treningowych i zaleceń dla poszczególnych elementów technicznych. 

Lekcja 1️⃣ Zabawy, ćwiczenia i gry (16 min)
Lekcja 2️⃣ Zalecenia (13 min)
Lekcja 3️⃣ Na każdym treningu (11 min)
Lekcja 4️⃣ Podsumowanie (4 min)

To oczywiście tylko jeden z siedmiu panel! Cały kurs trwa 6,5 godziny! A z webinarami i ćwiczeniami przedłuża się do 8-9 godzin. Jeśli jesteś ciekaw jak wygląda kurs to sprawdź szczegóły (link poniżej). Warto się pospieszyć, bo zapisy trwają tylko do 05.10.2020! 

KLIKNIJ TUTAJ I SPRWADŹ SZCZEGÓŁY – KURS ON-LINE

2 komentarze

  1. Piotr Nowak 6 lat temu

    W prostocie siła. Też od dłuższego czasu nie kombinuję z treningami, na siłę nie wymyślam nowych ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych, a skupiam się na szczegółach, na detalach (o których piszesz). Dzieci przychodzą na trening po konkretny zasób umiejętności, ale także wiedzy i samoświadomości. Trening nie musi być “mega, ekstra, wybuchowy” z toną ustawionego sprzętu na boisku. To co piszesz sprawdza się również u mnie – zamiast skupiać się na przebiegu danej zabawy/ćwiczenia skupiam się na detalach i JAKOŚCI wykonania.

    • Autor
      Jakub Śpiegowski 6 lat temu

      Dokładnie tak jest. Postawa trenera, detale, dobre i proste środki, przyjazna atmosfera i trening dzieci będzie rewelacyjny. Nie trzeba kombinować i wymyślać nie wiadomo czego. Prostota = sukces!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

− 1 = 5