Najchętniej czytane wpisy na PNDD

Najchętniej czytane wpisy na PNDD
15 stycznia 2020 Jakub Śpiegowski

Wracam do pisania po świąteczno-noworocznej przerwie. Na dobry początek mam dla Ciebie zestawienie najchętniej czytanych wpisów na PNDD. Myślę, że korzystając tego okresu warto spojrzeć wstecz i przypomnieć sobie dużo wartościowych materiałów, które pojawiły się na blogu PNDD.

Zestawienia będą trzy:

 • najlepsze w 2019 roku,
 • najchętniej czytane “wszech czasów”,
 • nowe inicjatywy.

Jesteś ciekaw jak to wygląda? Zerknij na wszystkie trzy listy artykułów. Po zapoznaniu się z listami nadrób zaległości w lekturze. Znajdziesz tam wiele wartościowej wiedzy. Zwłaszcza w zestawieniu “Najlepsze w 2019 roku”.

NAJLEPSZE W 2019 ROKU

 1. Małe gry w treningu dzieci
 2. Rok pracy trenera dzieci
 3. Trening piłkarski w klubie to za mało
 4. Zapytaj Trenera PNDD 005 – jak uczyć podań skrzatów i żaków?
 5. Nauka i doskonalenie techniki – notatki z warsztatów trenera Marka Wanika
 6. Podstawy i detale w piłce nożnej – szczegóły i nawyki

Pierwsza lista dotyczy ostatniego roku, czyli można powiedzieć “świeże” materiały. Mało tego pod uwagę brałem nie tylko liczbę odsłon danego wpisu. Patrzyłem też na zaangażowanie czytelników, czyli na listę komentarzy, pytań i udostępnień konkretnego wpisu. Na bazie tego stworzyłem listę najlepszych artykułów z 2019 roku.

Trzy pierwsze wpisy to dłuższe opracowania z dużą ilością wiedzy i przemyśleń. Po pierwsze obszerny wpis o małych grach (wraz z przykładami). Po drugie podsumowanie mojego roku pracy i wiele wyciągniętych wniosków (nauka poprzez praktykę). I na koniec moje przemyślenia na temat treningu piłkarskiego, którego jest po prostu za mało, aby dzieci dobrze się rozwijały!

Swoje miejsce znalazł tutaj także jeden z odcinków cyklu “Zapytaj Trenera PNDD” na temat podań. Krótkie wideo (5-10 minut) cieszą się wśród czytelników PNDD dużym zainteresowaniem.

Ostatnie dwa miejsca to wpis z cyklu “Podstawy i detale w piłce nożnej” oraz moje notatki z warsztatów. Te dwa rodzaje wpisów zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Dlaczego? O tym powiem za chwile, w kolejnym zestawieniu (bo tam też mamy 2 wpisy tego typu).

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE “WSZECH CZASÓW”

 1. 11 berków na rozpoczęcie treningu
 2. Szybkość w piłce nożnej – zabawy i ćwiczenia
 3. Podstawy i detale w piłce nożnej – prowadzenie piłki
 4. Rozgrzewka najmłodszych – jak robić to dobrze?
 5. Moje notatki z kursu UEFA B
 6. Wizyta w Belgii cz. 2 – Club Brugge

Jak widać berki i zabawy królują. Generalnie wpisy z grami, zabawami i ćwiczeniami cieszą się powodzeniem. Nie ma się co dziwić, bo to od nich zaczęła się moja przygoda z tworzeniem PNDD. Są więc to jedne z najstarszych i najczęściej pojawiających się wpisów na blogu.

Jest cykl podstawy i detale. Tutaj każdy wpis ma dużo odsłon i komentarzy. Cieszy mnie to, bo solidnie się do nich przygotowuje, robię research i dokładam uwagi na bazie mojego doświadczenia. To jest takie merytoryczne “mięso”.

Kolejne dwa wpisy to artykuł o rozgrzewce oraz moje notatki z kursu UEFA B. Notatki zawsze cieszą się zainteresowaniem, bo dają aktualną wiedzę z kursów i konferencji, a do tego prowadzę je w nietypowej formie (kolorowe, na wzór mapy myśli).

Do tego zestawienia załapał się też wpis z mojej wizyty w Belgii, a konkretnie druga jego część z informacjami o szkoleniu w Club Brugge. Nie dziwie się, bo informacje o szkoleniu na zachodzie zawsze nas mocno interesują.

NOWE INICJATYWY

 1. Poradnik Trenera (mailowy, elektroniczny tygodnik)
 2. Cykl “Zapytaj Trenera PNDD”
 3. Vlog PNDD
 4. Podcast Piłkarskie Początki
 5. Elektroniczne publikacje i kursy on-line

Pewnie już słyszałeś o wszystkich rzeczach z tej listy, jednak w perspektywie kilku lat istnienia PNDD (ruszyłem 7 lat temu w 2013 roku!) to są naprawdę świeże inicjatywy.

Numer jeden bez dwóch zdań to Poradnik Trenera. Nie jest to już nowa rzecz (wysyłamy go od prawie 3 lat!), ale średnio co pół roku go aktualizuję, usprawniam, dodaję coś nowego. Nie inaczej było w tym roku. Wystarczy zapisać się TUTAJ i otrzymasz darmowe e-booki, a potem co tydzień, w każdą środę, e-mail z nową dawką wiedzy.

Kolejne 2 punkty na liście to wideo. Ten format powoli zaczyna dominować na PNDD. Zdecydowanie łatwiej i szybciej jest mi opowiadać na jakiś temat przed kamerą niż pisać rozbudowany artykuł. Nagrałem 9 odcinków #ZapytajTreneraPNDD i 18 odcinków vloga PNDD w 2019 roku. Pierwszy cykl to moje przemyślenia i “miniwykłady”, a na vlogu pokazuję moją pracę od kuchni.

Reaktywacji doczekał się też podcast “Piłkarskie Początki”. Nowa forma, tylko audio. Póki co nagrałem 8 odcinków, ale mam nadzieję nagrać kolejnych kilkadziesiąt w 2020 roku.

Poza wszystkimi tymi inicjatywami powstało też kilka publikacji elektronicznych i materiałów w formie kursu on-line. Nowe e-booki, zbiory konspektów i gier, nowy kurs on-line, animacje, nagrania. Widać, że jest to potrzebne, więc ten rok także przyniesie kolejne publikacje.

2019 i 2020 ROK

Jak widzisz było tego dużo, a będzie jeszcze więcej. Więcej darmowych materiałów, wideo, inspiracji i motywacji w mediach społecznościowych. Na pewno nie zwolnimy tempa, w głowie są dziesiątki pomysłów!

Potrzeba tylko trochę czasu, by to wszystko obrobić. Dlatego w 2020 roku możesz się spodziewać kolejnych materiałów.

Kontynuuję praktycznie wszystkie projekty. Co tydzień nowy wpis na blogu, kolejny numer Poradnika Trenera oraz nowe odcinki vloga czy podcastu. Będą też nowe zbiory konspektów, będą merytoryczne opracowania (teoria treningu) i zapewne nowe nagrania na platformie on-line.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

57 − 52 =